Ze slovenských prezidentských voleb odstoupil kandidát maďarské menšiny, podpořil vědce Mistríka

Z březnových přímých voleb prezidenta Slovenska odstoupil první z 15 kandidátů. Šéf neparlamentní Strany maďarské komunity (SMK) József Menyhárt, který měl jen nízkou podporu voličů, v úterý před novináři oznámil, že se kandidatury vzdává. Zároveň podpořil jednoho z favoritů na vítězství, a sice vědce Roberta Mistríka.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo slovenského prezidenta - Grasalkovičův palác v Bratislavě | Foto: Slovakian99 | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 3.0,©

Dřívější průzkumy veřejného mínění ukazují, že by Menyhárt získal jen kolem 1,5 procenta hlasů rozhodnutých voličů. V žebříčku popularity prezidentských kandidátů tak skončil až v závěru první desítky.

Souboj o nového slovenského prezidenta je vyrovnaný, podpora roste právničce Čaputové

Číst článek

SMK stejně jako vládní strana Most-Híd zastupuje početnou maďarskou menšinu na jihu Slovenska. O funkci hlavy slovenského státu se uchází také šéf Mostu-Híd Béla Bugár, který se s podporou kolem sedmi procent pohybuje mezi prezidentskými kandidáty na pátém až šestém místě.

Největší popularitě před březnovými volbami příštího slovenského prezidenta se těší místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, kterého podporuje nejsilnější vládní strana SMER.

Na druhém místě v sondážích skončil Mistrík, těsně před místopředsedkyní neparlamentní strany Progresivní Slovensko Zuzanou Čaputovou. Mistrík i Čaputová se opakovaně vymezili vůči Směru-SD i vůči jeho předsedovi a expremiérovi Robertovi Ficovi.

Úřadující prezident Andrej Kiska se o znovuzvolení neuchází.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme