Skandál Orbánova ‚nahého‘ europoslance jako ukázka pokrytectví Fideszu. Případ Szájera není ojedinělý

Jeden ze zakladatelů maďarské konzervativní strany Fidesz, věrný spojenec premiéra Viktora Orbána a od roku 2004 člen Evropského parlamentu. Tak by se dala stručně popsat kariéra europoslance Józsefa Szájera, jehož strana stále usilovněji vystupuje proti právům homosexuálních párů. Konzervativní politik nyní sám čelí skandálu kvůli nedovolenému sexuálnímu večírku, kterého se kromě něj účastnilo dalších 24 mužů. Fidesz tak po 30 letech opouští.

Tento článek je více než rok starý.

Budapešť/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

József Szájer během projevu v Budapešti v dubnu 2019

József Szájer během projevu v Budapešti v dubnu 2019 | Zdroj: Reuters

„Je mi líto, že jsem porušil pravidla, bylo to ode mě nezodpovědné,“ omluvil se ve svém úterním prohlášení vlivný maďarský europoslanec József Szájer, který v Evropském parlamentu působil také jako šéf delegace Fideszu a místopředseda Evropské lidové strany (EPP).

Belgická policie v Bruselu ukončila hromadný sexuální večírek. Účastnil se ho i europoslanec

Číst článek

Dlouholetý spojenec premiéra Viktora Orbána rezignoval poté, co ho belgická policie přistihla při útěku ze sexuálního večírku v centru Bruselu, kterého se kromě něho účastnilo dalších 24 mužů včetně několika diplomatů. Podle belgických médií se Szájer snažil nahý uprchnout oknem po okapu, před policií se pak údajně bránil poslaneckou imunitou.

Policisté na místo dorazili po upozornění sousedů, kteří si stěžovali na hluk a možné porušení protikoronavirových opatření. Kvůli šíření covidu-19 jsou totiž hromadné akce v Belgii zakázané.

„Přešlap“ maďarského europoslance by nicméně nevzbuzoval takové emoce nebýt jeho působení ve straně Fidesz, která se prohlašuje za ochránce křesťanských hodnot a tradičního pojetí rodiny, a jeho přispění ke vzniku kontroverzní maďarské ústavy z roku 2011, kvůli které mají homosexuální páry v Maďarsku sňatky zakázané.

Ústava sepsaná na iPadu

Díky svému třicetiletému působení v maďarském a následně Evropském parlamentu je devětapadesátiletý maďarský právník v Maďarsku známou politickou figurou. V roce 1988 se stal jedním ze zakládajících členů opoziční strany Svaz mladých demokratů (Fidesz), za kterou se v době pádu komunismu v Maďarsku také účastnil politických diskusí u takzvaného opozičního kulatého stolu.

Polsko a Maďarsko by neměly blokovat rozpočet, řekla šéfka Evropské komise. Námitky podle ní vyřeší soud

Číst článek

Poslancem Zemského sněmu byl za stranu Fidesz poprvé zvolen v roce 1990, ve funkci pak setrval až do roku 2004. Během svého parlamentního působení se do velké míry věnoval zahraniční politice a ještě před vstupem Maďarska do EU předsedal i tamnímu Výboru pro evropskou integraci. Jako jeden z nejviditelnějších členů komise pro začlenění Maďarska do Evropské unie v roce 2001 například požadoval, aby země jako Maďarsko nebo Česko měly větší počet křesel v europarlamentu.

Po maďarském vstupu do Evropské unie v roce 2004 byl József Szájer poprvé zvolen do Evropského parlamentu a post v následujících třech volbách vždy obhájil. Dlouholetý spojenec premiéra Viktora Orbána v Evropském parlamentu působil také jako šéf delegace Fideszu a místopředseda Evropské lidové strany, v současnosti největší frakce europarlamentu, kde Orbánovu politiku často tvrdě bránil.

Po dobu svého angažmá v Evropském parlamentu nicméně sehrál důležitou roli také v domácí politice. V roce 2011 se například hrdě hlásil k tomu, že sepsal část nové maďarské ústavy na svém tabletu na cestě mezi Bruselem a Štrasburkem.

„Steve Jobs by byl určitě šťastný, kdyby věděl, že nová maďarská ústava se píše na iPadu, na mém iPadu,“ napsal tehdy v jednom ze svých příspěvků Szájer. Právě změna maďarského základního zákona, která měla podle tehdejších slov premiéra Orbána ctít „ducha Maďarů“, ale doma i v zahraničí vyvolala silnou vlnu kritiky opozičních politiků.

K opozici se tehdy přidaly také občanské organizace a skupiny na ochranu práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob), které upozorňovaly především na pasáž o ochraně rodiny a manželství. Pojem manželství je zde totiž vysvětlen jako svazek mezi mužem a ženou, ústava proto homosexuálním párům zapovídá možnost vstoupit do manželství.

Kázat vodu, pít víno?

Strana konzervativního politika, který nyní čelí skandálu kvůli bruselskému večírku, ale pokračuje ve výpadech proti LGBT menšině dodnes. Začátkem listopadu přišla maďarská vláda v čele s Orbánovým Fideszem s návrhem nového zákona, který by v podstatě znemožnil stejnopohlavním párům adopci dětí.

Kritika Maďarska? Měli bychom sednout ke stolu, říká Jourová. Za svým výrokem si stojí

Číst článek

Maďarsko sice homosexuálním párům nepovoluje manželství, o adopci ale může podle stávajících zákonů požádat jeden z partnerů a oba pak mohou dítě vychovávat spolu. Podle maďarské nevládní organizace Háttér přitom načasování zákona není náhoda, protože v době pandemie není možné pořádat hromadné protesty.

Už v květnu maďarským parlamentem prošel zákon, který zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Organizace v Maďarsku proto varují, že se tlak na LGBT skupiny v zemi stále stupňuje.

„V nedávné době jsme viděli řadu směrnic, které postihují komunitu LGBTQI,“ uvedla minulý týden podle agentury AP Luca Duditsová, mluvčí organizace Háttér, podle které se maďarská pravicová vláda snaží využít tohoto tématu před nadcházejícími volbami v roce 2022.

Podle lidskoprávních organizací jsou poslední kroky Orbánova kabinetu jen další ukázkou toho, jak konzervativní Fidesz a spojenecká Křesťanskodemokratická lidová strana v posledních letech zintenzivňují svůj negativní postoj vůči LGBT komunitě a snaží se potlačit to, co nazývají „genderovou ideologií“.

Szájerův bruselský večírek je ale v naprostém kontrastu s tím, o co podle lidskoprávních organizací pravicová vláda Viktora Orbána stále intenzivněji usiluje. Proto také delegace Fidezsu v Evropském parlamentu označila rezignaci přistiženého europoslance za „správné rozhodnutí“.

„Bereme na vědomí jeho rozhodnutí a stejně tak uznáváme, že se omluvil své rodině, politické komunitě i voličům,“ uvedla delegace Fideszu v prohlášení.

József Szájer má dospělou dceru a od roku 1983 je ženatý s významnou maďarskou soudkyní Tünde Handóovou, která v letech 2012–2019 stála v čele Národního soudního úřadu, letos v lednu pak byla jmenována do Ústavního soudu.

Kvůli obavám z napojení na vládní Fidesz bylo její jmenování do vysokých pozic maďarského soudního systému opakovaně kritizováno. Někteří její kolegové například tvrdí, že její působení dláždí cestu vládním zásahům do maďarského soudnictví, které má být na politice nezávislé.

Minulé skandály Fideszu

Ve středu se k incidentu vyjádřil i sám Orbán. „Počínání našeho kolegy Józsefa Szájera je neslučitelné s hodnotami naší politické rodiny… Nezapomeneme, ani nepopřeme jeho třicetiletou práci, ale jeho čin je nepřijatelný a neobhajitelný. V důsledku přijal jediné vhodné rozhodnutí, když se omluvil, vzdal se mandátu v Evropském parlamentu a opustil Fidesz,“ řekl provládnímu listu Magyar Nemzet.

Nejenže tak Szájer po 16 letech opouští křeslo europoslance, ale také stranu, kterou před více než třiceti lety spoluzakládal.

Maďarský novinář o státní kontrole veřejnoprávních médií: To, co udělali, je geniální a děsivé zároveň

Číst článek

Nejnovější kauza kolem večírku, kterého se József Szájer minulý týden účastnil v centru Bruselu, nicméně není jediným takovýmto „prohřeškem“ některého ze členů konzervativního Fidezsu.

Orbánova strana čelila podobnému skandálu také kvůli bývalému maďarskému velvyslanci v Peru Gáboru Kaletovi, který v minulosti působil také jako mluvčí na ministerstvu spravedlnosti. Vyšetřovatelé u něj našli přes 19 tisíc pornografických snímků dětí, za což mu soud letos v létě uložil podmíněný trest a pokutu 540 tisíc forintů, tedy asi 40 tisíc korun. Kaleta se k činu přiznal, u soudu si pak postěžoval, že tlak a celá situace kolem případu rozvrátila jeho rodinu.

V loňském roce se také dostalo na veřejnost video, které při sexuálních hrátkách s údajnou prostitutkou zachytilo politika Fideszu a starostu města Györ Zsolta Borkaie.

Strana premiéra Viktora Orbána, která se považuje za strážkyni křesťanských a rodinných hodnot, tehdy reagovala tak, že jde o soukromou záležitost györského starosty. Občané ho do funkce sice zvolili znovu, Borkai ale krátce poté sám odstoupil, aby prý stranu „morálně nepoškodil“.

Eliška Kubátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme