Jsem mírně optimistický, pokud jde o schválení balíku pro Ukrajinu, řekl Fiala po jednání v Kongresu

Český premiér Petr Fiala (uprostřed) spolu s členy Sněmovny reprezentantů Lloydem Doggetem (vlevo) a Mario Diaz-Balartem (vpravo) u busty Václava Havla v americkém Kongresu | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Premiér Petr Fiala je po úterních jednáních v americkém Kongresu mírně optimistický ohledně schválení balíku americké pomoci Ukrajině. Schůzky hodnotí jako přátelské a otevřené. Kongresmani podle Fialy oceňovali roli Česka v pomoci Ukrajině, ale i českou iniciativu na shánění munice pro zemi napadenou Ruskem. Fiala to v úterý řekl v závěru své dvoudenní cesty do USA.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fiala se sešel se šéfem Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem a řadou dalších demokratických i republikánských členů Kongresu. „Setkal jsem se prakticky se všemi důležitými lidmi, všechna jednání byla velmi přátelská a otevřená,“ konstatoval premiér.

Balík pomoci v únoru podpořil Senát, ale republikánské vedení Sněmovny reprezentantů jej dosud odmítalo předložit k hlasování. Návrh kromě financí pro jiné spojence zahrnuje také více než 60 miliard dolarů (asi 1,4 bilionu korun) pro Ukrajinu. „Po všech těch jednáních mohu říct, že jsem mírně optimistický, pokud jde o schválení balíku pomoci Ukrajině,“ řekl Fiala.

‚Pálí nás to samé.‘ Premiérův bezpečnostní poradce Pojar popisuje detaily jednání v Bílém domě

Číst článek

Sněmovna reprezentantů by podle Johnsona měla projednat balíky pomoci tento týden jako samostatné zákony. Podle Fialy nezáleží na procesu, ale výsledku. „Zvažují se různé strategie, jak celkového schválení dosáhnout, rozdělení může být jedna z cest,“ podotkl.

Američtí představitelé podle Fialy oceňovali Česko i jeho roli v pomoci Ukrajině včetně iniciativy, která se soustředí na shánění dělostřelecké munice. „Bylo to potěšující,“ dodal. Ohledně klíčových otázek nepozoroval rozdíly mezi republikány a demokraty, byť chápe, že vnitropoliticky jsou v odlišné pozici.

Fiala v Kongresu mluvil i o jaderné energetice či dodávkách zkapalněného zemního plynu (LNG). „Jde nám velmi o to, aby Amerika dlouhodobě neomezila svoje dodávky LNG do Evropy. Je to pro ČR důležité, abychom byli dál energeticky nezávislí na Rusku a měli dostatek levného plynu v Evropě k dispozici,“ vysvětlil. Schůzky se týkaly i hospodářské spolupráce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme