'Jsem ochoten se s Kim Čong-unem setkat, byl bych poctěn', řekl Donald Trump

Prezident USA Donald Trump by se za příhodných podmínek byl ochoten sejít přímo se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Řekl to v rozhovoru s agenturou Bloomberg. Mezi oběma zeměmi v poslední době panuje značné napětí.

Wahsington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Považoval bych za vhodné se s ním setkat,“ uvedl Trump na otázku, zda by se sešel s Kim Čong-unem.

„Považoval bych za vhodné se s ním setkat,“ uvedl Trump na otázku, zda by se sešel s Kim Čong-unem. | Zdroj: Reuters

„Považoval bych za vhodné se s ním setkat, učitě bych to udělal, byl bych poctěn,“ řekl Bloombergu Trump. „Za příhodných okolností bych se s ním setkal,“ dodal prezident.

Kim Čong-un se nikdy nesetkal s cizím světovým lídrem od převzetí moci po smrti svého otce Kim Čong-ila v roce 2011. Od té doby také nikdy neopustil Severní Koreu.

Poslední vysoký americký činitel, který se potkal se severekorejským vůdcem byla Madeleine Albrightová. V roce 2000 s Kim Čong-ilem diskutovala ohledně jaderného programu KLDR. 

Madeleine Albrightová: Trump se učí být prezidentem. Nevím, zda u něj má Zeman dveře otevřené

Číst článek

Američtí vládní činitelé v čele s Trumpem dali opakovaně najevo, že USA jsou odhodlané přimět KLDR k ukončení jaderného a raketového programu všemi prostředky, včetně vojenských v nezbytném případě.

Pentagon vyslal do oblasti americkou letadlovou loď USS Carl Vinson jako ukázku síly amerického námořnictva. Pchjongjang ale v testování zbraní pokračuje, naposledy v sobotu vyzkoušel raketu.

V neděli Trump řekl v rozhovoru s televizní stanicí CBS, že neví, jestli je Kim Čong-un příčetný. Očividně je to prý ale „lišák“, když se navzdory svému mládí dokázal udržet u moci.

ČTK, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme