'Jsem ochoten se s Kim Čong-unem setkat, byl bych poctěn', řekl Donald Trump

Prezident USA Donald Trump by se za příhodných podmínek byl ochoten sejít přímo se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Řekl to v rozhovoru s agenturou Bloomberg. Mezi oběma zeměmi v poslední době panuje značné napětí.

Wahsington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Považoval bych za vhodné se s ním setkat,“ uvedl Trump na otázku, zda by se sešel s Kim Čong-unem.

„Považoval bych za vhodné se s ním setkat,“ uvedl Trump na otázku, zda by se sešel s Kim Čong-unem. | Zdroj: Reuters

„Považoval bych za vhodné se s ním setkat, učitě bych to udělal, byl bych poctěn,“ řekl Bloombergu Trump. „Za příhodných okolností bych se s ním setkal,“ dodal prezident.

Kim Čong-un se nikdy nesetkal s cizím světovým lídrem od převzetí moci po smrti svého otce Kim Čong-ila v roce 2011. Od té doby také nikdy neopustil Severní Koreu.

Poslední vysoký americký činitel, který se potkal se severekorejským vůdcem byla Madeleine Albrightová. V roce 2000 s Kim Čong-ilem diskutovala ohledně jaderného programu KLDR. 

Madeleine Albrightová: Trump se učí být prezidentem. Nevím, zda u něj má Zeman dveře otevřené

Číst článek

Američtí vládní činitelé v čele s Trumpem dali opakovaně najevo, že USA jsou odhodlané přimět KLDR k ukončení jaderného a raketového programu všemi prostředky, včetně vojenských v nezbytném případě.

Pentagon vyslal do oblasti americkou letadlovou loď USS Carl Vinson jako ukázku síly amerického námořnictva. Pchjongjang ale v testování zbraní pokračuje, naposledy v sobotu vyzkoušel raketu.

V neděli Trump řekl v rozhovoru s televizní stanicí CBS, že neví, jestli je Kim Čong-un příčetný. Očividně je to prý ale „lišák“, když se navzdory svému mládí dokázal udržet u moci.

ČTK, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme