Jsem připraven podat demisi, oznámil Fico. Nového slovenského premiéra má znovu vybrat Smer

Slovenský premiér Robert Fico je připraven podat demisi, uvedl to ve středu večer na tiskové konferenci předsedů koaličních stran na úřadu vlády. Se svým návrhem a třemi politickými podmínkami už ve středu odpoledne seznámil prezidenta Andreje Kisku. Fico uvedl, že pokud Kiska jeho podmínky splní, je připravený rezignovat už ve čtvrtek.

Bratislava (Aktualizováno: 21:20 14. 3. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico

Robert Fico | Zdroj: Reuters

Premiér Robert Fico svou demisi podmínil tím, že prezident Andrej Kiska, který v souladu s ústavou jmenuje nového premiéra, bude respektovat výsledky voleb z roku 2016, v současnosti platnou koaliční smlouvu mezi Smerem, Slovenskou národní stranou a Mostem-Híd a to, že nového předsedu vlády navrhne Smer.

Demise premiéra podle ústavy znamená pád celého kabinetu. Prezidentská kancelář ve středu večer vydala k situaci prohlášení. „Prezident Andrej Kiska se dnes (ve středu, pozn. red.) sešel s předsedy koaličních stran, kteří ho informovali o jejich návrhu řešení politické krize na Slovensku. Informovali ho také o tom, že přinesou minimálně 76 podpisů poslanců Národní rady, kteří budou podporovat návrh řešení vládní koalice.“

Europoslanci si připomněli Kuciaka, žádají co nejrychlejší vyšetření jeho vraždy

Číst článek

Kiska zásadní rekonstrukci vlády nebo vypsání předčasných voleb navrhoval před více než týdnem. Fico za to hlavu státu obvinil z mocenských her a nařkl ji z tajné schůzky s miliardářem Georgem Sorosem. Prezidentův projev měl podle premiéra zahraniční rukopis.

Kiska musí respektovat, že jsme vyhráli

„Prezident Andrej Kiska bude respektovat, že na základě platné koaliční smlouvy navrhne nominanta na nového premiéra Smer-sociální demokracie. Pokud s tím prezident bude souhlasit, jsem připravený už zítra (ve čtvrtek, pozn. red.) podat demisi,“ oznámil Fico na společné tiskové konferenci předsedů koaličních stran.

Podle premiéra je jeho povinností naplnit právo voličů a nepustit k vládě opoziční strany. „Respektuji názory lidí i vůči mojí osobě. Považuji ale za důležité, aby současná vládní koalice nadále naplňovala mandát od voličů. Je naší povinností naplňovat vůli lidí i nadále a nepředávat stát bez jakéhokoliv důvodu opozičním amatérům a křiklounům,“ řekl Fico.

Podle Denníku N se ve Smeru mluví o dvou kandidátech na nového premiéra: dosavadním vicepremiérovi Peterovi Pellegrinim a ministrovi financí Peterovi Kažimírovi. Podle informací Hospodárských novin má Fica vystřídat Pellegrini.

Bugár: rozhodnutí oceňujeme

Na tiskové konferenci po Ficovi vystoupil i předseda Slovenské národní strany Andrej Danko a předseda strany Most-Híd Béla Bugár.

„Jménem strany Most-Híd oceňujeme rozhodnutí pana premiéra. Očekáváme, že se situace zklidní,“ prohlásil Bugár. V pondělí pozdě večer strana Most-Híd oznámila, že se chce vydat cestou předčasných voleb, a pokud koalice nepřistoupí na tato jednání, vládu opustí. Ve středu pak Ficův návrh řešení předsednictvo strany schválilo.

Slováci zadrželi Itala, o němž psal zavražděný Kuciak. Kvůli drogám na něj vydali evropský zatykač

Číst článek

Řešení přivítal i Danko. „Jsem rád, že jsme se nakonec s koaličními partnery shodli na řešení, které už týden navrhuji,“ napsal předseda SNS na facebooku.

Pro odchod premiéra Roberta Fica je 62 procent Slováků. Pouze zhruba 30 procent slovenských voličů si myslí, že by měl zůstat. Vyplývá to z průzkumu společnosti Focus, který si nechal udělat slovenský list Denník N a zveřejnil ho krátce před středečním Ficovým oznámením. Přibližně jen 13 procent dotázaných je pro zachování Ficovy vlády v jeho současné podobě.

Protivládní demonstrace

Důvěra ve Fica a jeho vládu klesla po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Podle exkluzivního průzkumu nynějšímu předsedovi vlády nedůvěřuje 62,2 procenta voličů. Podle nich by měl odstoupit.

Proti vládě premiéra Roberta Fica minulý týden na Slovensku protestovaly desetitisíce lidí. Požadovali také vyšetření smrti Kuciaka a jeho partnerky. Protesty proti vládě se mají v pátek opakovat.

Výběr hlavních událostí kolem vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka:

  • 26. února - Slovenská média informovala o vraždě novináře Jána Kuciaka (27), který pracoval pro server Aktuality.sk, a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Vražda se podle generálního prokurátora Jaromíra Čižnára zřejmě stala ve čtvrtek 22. února večer, objevily se i informace, že pár byl zavražděn až 23. února. Policejní hlídka našla mrtvé v neděli 25. února.
    - Policie za nejpravděpodobnější motiv označila reportérovu práci. Patrně první vraždu novináře v novodobých slovenských dějinách odsoudili slovenští politici, špičky EU i český premiér Andrej Babiš. Slovenská vláda vypsala odměnu milion eur (přes 25 milionů korun) za informace, které pomohou k dopadení vraha.
  • 27. února - Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar řekl novinářům, že případ má určitý přesah do ČR.
    - Aktuality.sk napsaly, že Kuciak se naposledy věnoval článku o podnikatelských vazbách Ficovy asistentky Márie Troškové a bývalého poslance Ficovy strany Směr-sociální demokracie a tajemníka bezpečnostní rady státu Viliama Jasaňa s italským podnikatelem Antoninem Vadalou, udajně napojeným na italskou mafii 'Ndrangheta. Fico se svých spolupracovníků zastal.
    - Podle serveru Respekt.cz je zmíněným přesahem do ČR míněna novinářka a zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavla Holcová, která s Kuciakem na článku o vazbách Ficova okolí na osoby blízké mafii spolupracovala.
  • 28. února - Slovenský ministr kultury Marek Maďarič oznámil demisi. Řekl, že se nedokáže vyrovnat s tím, že za jeho působení na ministerském postu byl zavražděn novinář.
    - Do vyšetření případu opustili svá místa Jasaň a Trošková.
    - Gašpar upozornil, že policie se nemůže soustředit jen na jednu verzi. Řekl, že nejpravděpodobnější je varianta, že čin souvisí s působením italských občanů na Slovensku.
    - Fico obvinil opozici, že téma dvojnásobné vraždy zneužívá v politickém boji s cílem převzít moc.
  • 1. března - Policie při raziích na východě země zadržela v souvislosti s případem sedm Italů. Média informovala, že mezi zadrženými je i Vadala. Zadržení byli 3. března propuštěni.
  • 2. března - Slováci vyšli do ulic, aby uctili památku zavražděných. Shromáždění v centru Bratislavy, na které přišlo 20.000 lidí, se zúčastnil i prezident Andrej Kiska. Aktivisté svolali pietní akce také do desítek dalších měst a podobná shromáždění se konala rovněž v zahraničí, včetně ČR.
    - Kuciakova snoubenka byla pohřbena ve vsi Gregorovce na východním Slovensku.
  • 3. března - Kuciak byl pohřben ve své rodné obci Štiavnik na severozápadě Slovenska.
    - Ministr vnitra Robert Kaliňák dal najevo, že neodstoupí, jak ho k tomu vyzval Most-Híd, tedy jedna ze tří koaličních stran, a opozice.
  • 4. března - Prezident Kiska vyzval k zásadní rekonstrukci vlády, anebo k předčasným volbám. Premiér Fico návrh odmítl jako popření výsledků demokratických voleb, Kiska se podle něj přidal na stranu opozice, která volá po "převratu".
  • 5. března - Fico kritizoval Kisku za jeho loňské setkání s finančníkem a filantropem Georgem Sorosem.
  • 6. března - Fico prohlásil, že Kiska se po vraždě novináře věnuje mocenským hrám, dělá opoziční politiku, destabilizuje zemi a nechrání její dobré jméno v zahraničí.
  • 7. března - Premiér Fico řekl, že stojí o setrvání strany Most-Híd v koalici.
  • 8. března - Kiska vybídl Fica a předsedu parlamentu Andreje Danka k podpisu společné deklarace s cílem vyřešit politickou krizi v zemi.
    - Prokurátor Vasiľ Špirko prohlásil, že Kaliňák v minulosti vydal pokyn k jeho diskreditaci kvůli vyšetřování podezření možného uplácení Kaliňáka a exministra financí a dopravy Jána Počiatka v souvislosti se zakázkou na ministerstvu vnitra.
  • 9. března - Tisíce lidí demonstrovaly v Bratislavě proti Ficově vládě a za nezávislé vyšetření obou vražd. Podle médií přišlo přes 30.000 lidí, některé odhady hovoří až o 50.000. Šlo o největší demonstraci od listopadu 1989.
    - Vrcholní slovenští politici se na společné deklaraci neshodli. Premiér také oznámil, že o víkendu chce s koaličními partnery hledat řešení politické krize.
  • 12. března - Kaliňák ohlásil demisi. Dlouhodobě čelil výtkám, že je politicky odpovědný za neřešení různých kauz. Most-Híd oznámil, že žádá vypsání předčasných voleb.
  • 13. března - Šéf parlamentu a vládní Slovenské národní strany Danko naznačil, že koalice jedná i o možnosti výměny premiéra.
    - Slovenská policie na základě evropského zatykače zadržela Antonina Vadalu, o kterém psal Kuciak.
  • 14. března - Slovenský premiér Fico nabídl demisi, podle podle ústavy to znamená pád celé vlády. Svou demisi podmínil tím, že prezident Andrej Kiska, který v souladu s ústavou jmenuje nového premiéra, bude respektovat stávající koaliční většinu.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme