'Jsme hluboce zklamaní.' Trump rozhodnutím o klimatické dohodě rozzlobil svět

Státníci ze všech koutů planety vyjadřují nelibost nad rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od pařížské klimatické dohody. Trump svůj krok musel telefonicky vysvětlovat Angele Merkelové, Therese Mayové nebo Emmanuelu Macronovi. Na protest se budovy v Paříži i Mexiku rozsvítily na zeleno.

Tento článek je více než rok starý.

Washington (Aktualizováno: 12:21 2. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběr z pochodu proti klimatickým změnám 29. dubna 2017 ve Washingtonu.

Záběr z pochodu proti klimatickým změnám 29. dubna 2017 ve Washingtonu. | Foto: Mike Theiler | Zdroj: Reuters

Britská premiérka Theresa Mayová dala v telefonátu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem najevo zklamání z jeho rozhodnutí odstoupit od pařížské klimatické dohody. Smlouva je podle Mayové důležitá pro prosperitu a bezpečí příštích generací, uvedl její mluvčí. Velké zklamání dal v reakci na Trumpův krok najevo i kanadský premiér Justin Trudeau.

Spojené státy odstoupí od pařížské klimatické dohody. Je moc drahá, tvrdí Trump

Číst článek

Trump své čtvteční rozhodnutí odstoupit od dohody a zahájit jednání o nové telefonicky zdůvodňoval Mayové, Trudeauovi, německé kancléřce Angele Merkelové a francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi. Podle Bílého domu je ujistil, že USA hodlají podnikat "masivní aktivity" v ochranně životního prostředí a že i nadále ctí závazek transatlantického spojenectví.

Stejně jako Merkelová a Macron se i Trudeau ke kroku amerického prezidenta postavil kriticky. "Americké rozhodnutí je sice skličující, nás však naplňuje nadějí celosvětově rostoucí energie k boji proti klimatickým změnám a přechodu na čisté růstové ekonomiky," uvedl liberální premiér Kanady. "Jsme hluboce zklamaní," napsal na svém twitterovém účtu. 

"Spojené státy se obrátily k světu zády, ale Francie se neobrací zády ke Spojeným státům," prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron v projevu, který přednesl v angličtině. Americkým vědcům a podnikatelům nesouhlasícím s Trumpovým rozhodnutím vzkázal, že mohou pracovat v jeho zemi. Francie a USA budou podle Macrona dál spolupracovat, ale ne v otázce boje proti klimatickým změnám.

Vlády Francie, Německa a Itálie zároveň vydaly společné prohlášení, ve kterém vyjádřily politování nad Trumpovým rozhodnutím. V dokumentu je rovněž zmíněno přesvědčení, že o dohodě již nelze vyjednávat. Podle velkých evropských zemí dokument z roku 2015 nabízí zásadní možnosti pro ekonomickou prosperitu a růst.

Bývalý francouzský prezident François Hollande, za jehož vlády byla dohoda podepsána a který konferenci v roce 2015 hostil, řekl, že Trump zanevřel na budoucnost, a dodal, že dohoda z Paříže je už nezvratná. "Donald Trump přijal osudové rozhodnutí pro Spojené státy, ale nezabrání tím světu pokračovat ve svém racionálním a dobrovolném boji proti globálnímu oteplování. Odstoupení USA neznamená odklad pařížské dohody," zdůraznil. Podle Hollanda se musí uplatňování dohody naopak urychlit.

Pařížská radnice se v reakci na Trumpovo rozhodnutí odstoupit od klimatické dohody "přebarvila" na zelenou. | Foto: Philippe Wojazer | Zdroj: Reuters

Na protest proti Trumpovu rozhodnutí byla pařížská radnice přes noc ze čtvrtku na pátek nasvícená zeleně.

Svůj nesouhlas na Twitteru vyjádřil i slovenský prezident Andrej Kiska, když napsal, že to považuje za „smutný den pro naši planetu". Dodal, že snaha vyřešit klimatické změny není otázkou politického názoru, ale základní odpovědnosti.

V pátek ráno věc komentoval i premiér Bohuslav Sobotka.

Za politováníhodné Trumpovo rozhodnutí v pátek japonské ministerstvo zahraničí. "Japonsko se domnívá, že vůdčí role vyspělých zemí (v klimatických otázkách) je velmi důležitá a stálé plnění pařížské dohody je v tomto ohledu zásadní," uvedlo japonské ministerstvo v prohlášení s tím, že bude vyzývat USA, aby se v tématu změny klimatu angažovaly.

Mexiko, které má se Spojenými státy od Trumpova nástupu několik konfliktních témat včetně migrace či obchodních dohod, bude bez ohledu na Trumpovo rozhodnutí podle prezidenta pokračovat v plnění pařížského paktu. "Snahy, které brzdí klimatické změny, jsou morálním imperativem," uvedl Peňa Nieto.

Ve společném prohlášení s Evropskou unií se k závazkům plynoucím z pařížské smlouvy přihlásily rovněž státy Africké unie. "Evropská unie a Africká unie potvrzují svůj pevný závazek k plnému uskutečnění pařížské dohody a vyzývají všechny partnery, aby pokračovaly se stejnou energií, která se zrodila v roce (podpisu dohody) 2015," uvedly unie států obou kontinentů.

Kritické reakce se ale ozývají i ve Spojených státech. Lídr demokratů v senátu Chuck Schumer onačil Trumpovo rozhodnutí za jeden z nejhorších politických kroků v USA v 21. století. Podobně reagují i některé americké státy, města a velké technologické firmy. Zakladatel společností Tesla a SpaceX Elon Musk už oznámil, že v reakci na Trumpovo rozhodnutí opouští poradní sbory prezidenta, ve kterých působil.

Starosta amerického města Pittsburgh Bill Peduto na Twitteru ujistil, že město bude pokračovat v plnění pařížské dohody "pro naše lidi, naši ekonomiku a budoucnost". Reagoval tak na Trumpův projev, kdy prezident prohlásil, že od dohody odstupuje kvůli tomu, že „byl zvolen voliči v Pittsburghu ne v Paříži".

Trumpovo rozhodnutí rezonuje i na sociálních sítích, kde uživatelé sdílí nejrůznější vtipné obrázky a také dvě videa. „Jeden muž nemůže zničit náš pokrok. Jeden muž nemůže zastavit revoluci čisté energie. A jeden muž nedokáže vrátit čas. To dokážu jenom já," prohlašuje na jednom z nich někdejší guvernér státu Kalifornie a herec Arnold Schwarzenegger s odkazem na svou nejslavnější filmovou postavu – Terminátora.

Úspěšný je také anglický projev Emmanuela Macrona. V něm francouzský prezident odkázal na Trumpovo volební heslo, když prohlásil: "Všichni máme stejnou odpovědnost - udělat naši planetu opět skvělou". 

Nová aliance

Po Trumpově čtvrtečním oznámení guvernéři Kalifornie, New Yorku a Washingtonu Jerry Brown, Andrew Cuomo a Jay Inslee založili Klimatickou alianci Spojených států. Tato trojice amerických států zastupuje přes 20 procent populace USA a zároveň patří k motorům americké ekonomiky; v loňském roce se na celkovém výkonu amerického hospodářství podílela z takřka 25 procent, uvedl portál electrek.co.

Zmíněná trojice guvernérů zároveň vyzvala své kolegy z dalších států, aby se připojili. Přinejmenším sedm dalších guvernérů, mimo jiné z Colorada, Virginie, Rhode Islandu či Connecticutu, ohlásilo, že o návrhu uvažují.

Dodržet závazky z Paříže chce také většina starostů velkých amerických měst, kteří v roce 2014 vytvořili sdružení s názvem Starostové státní klimatické akční agendy. Z více než stovky těchto starostů 82 podepsalo prohlášení, že chtějí pokračovat v pařížském plánu.

ČTK, red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme