Jsme v šatně, střílí se tady, psal muž na Twitteru. Přes sociální sítě se v Orlandu hledají i dárci krve

Hashtag Orlando dominuje Twitteru. Tragédie v tamním nočním klubu pro gaye se ale promítá i do jiných sociálních sítí. 29letý Američan afghánského původu Omar Mateen ve floridském městě postřílel 50 lidí, přibližně stejný počet návštěvníků klubu utrpěl různě vážná zranění a někteří jsou v kritickém stavu. Přes sociální sítě lidé už při útoku volali o pomoc, po něm se shánějí dárci krve a nyní uživatelé hlavně vyjadřují solidaritu s oběťmi útoku a jejich rodinami.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z pietní akce k uctění památky obětí neštěstí v Orlandu

Z pietní akce k uctění památky obětí neštěstí v Orlandu | Zdroj: Reuters

Sociální sítě zaplnily duhové vlajky, která je symbolem homosexuální komunity. Časté jsou také obrázky duhově nasvícených budov po celé Americe nebo naopak fotografie zhasnuté Empire State Building v New Yorku.

Solidaritu vyjadřují lidé z celého světa. Zpravodajské stanice a světový tisk vkládají na své účty odkazy na články o brutálním útoku, i když čerstvých informací v posledních hodinách ubývá.

Členové LGBT komunity jsou zděšení, což platí i pro muslimy. Jak připomíná britský Guardian, i mezi vyznavači islámu jsou gayové a lesby. Na sociálních sítích se také debatuje o kontrole prodeje zbraní ve Spojených státech i o motivech útočníka, které vyšetřovatelé zatím neznají.

Útočník z Floridy vlastnil služební zbraň, přitom měl podle FBI vazby na Islámský stát

Číst článek

Sociální sítě hrály významnou roli už při samotném útoku. O půl třetí v noci orlandský klub pověsil na svůj facebookový profil výzvu, aby všichni odešli a utíkali pryč.

Lidé přes sociální sítě přivolávali pomoc

Sítě využili také lidé, kteří byli během střelby uvnitř. Popisovali, co se na místě děje, například, že se schovali v koupelně, jiní, že se jim podařilo utéct, další, že ztratili někoho z přátel.

Emilio doufal, že čím víc lidí si jeho vzkazy přečte, tím rychleji přivolají pomoc. S třemi dalšími muži se skrýval v šatně.

Na jeho Twitteru se objevila nejdřív zpráva: „Prosím, řekněte policii, že jsme v klubu Pulse, schováváme se v šatně, střílí se tady.“ Další zpráva byla: „Všichni čtyři jsme stále tady v šatně, v celém klubu je zhasnuto, je tu policie, ale ještě se k nám nedostala.“ A poslední vzkaz: „Konečně jsem v bezpečí. Děkuji všem za pomoc.“

Podobně jako při jiných podobných tragédiích byla i tentokrát na Facebooku k dispozici stránka, na které Orlanďané mohli označit, že jsou v pořádku.

Prostřednictvím sociálních sítí se teď také daří vybírat peníze na podporu rodin obětí a také se touto cestou rychle šířila informace o tom, že orlandské nemocnice akutně potřebují dárce krve, které teď mají nedostatek. A před odběrnými stanicemi se začaly rychle tvořit fronty.

V neděli dokonce orlandská odběrná stanice OneBlood musela zájemce o darování krve poprosit, ať přijdou až druhý den, protože její kapacita je přeplněna.

Mapa hromadných střeleb v USA od začátku loňského roku (zdroj: www.gunviolencearchive.org):

Teroristické útoky v USA, za nimiž stáli islamisté | Foto: Český rozhlas

Trump znovu žádá zákaz vstupu muslimů do USA, demokraté přísnější prodej zbraní

Číst článek

Pavlína Nečásková, dab, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme