Jsou mu čtyři a je z útulku. Larry, vrchní krysař v Downing Street 10

Britové mají rádi zvířata. Dokonce se o nich říká, že mají svá zvířata raději než svoje děti. A tak nepřekvapuje, že londýnské sídlo a úřadovna britského premiéra má od včerejška opět vrchního krysaře. Jmenuje se Larry, je to roztomilý mourovatý kocour, který se právě nastěhoval do Downing Street číslo 10.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kocour, ilustrační foto | Foto: Marián Vojtek

Larry pochází ze známého útulku pro psy a kočky na jižním břehu Temže. „Do útulku ho v lednu přinesla jedna paní, která ho našla jako tuláka na jedné ulici v jižním Londýně. Jsou mu asi čtyři roky. Britové, zvláště novináři, mají rádi termín car a podle zpravodaje listu Times se Larry stal od včerejška carem nad krysami,“ uvedl spolupracovník Českého rozhlasu Milan Kocourek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Londýnské sídlo a úřadovna britského premiéra má opět vrchního krysaře, kocoura Larryho. Mluvíme se spolupracovníkem Milanem Kocourkem.

Jak upřesnil, kocoura vybrala delegace vyslaná do útulku z Downing Street 10: „Larry byl členům delegace doporučen jako nejpovolanější, bylo to na základě argumentu, že projevil lovecké sklony při hraní s vycpanou myší.“

Příznivci koček přetáhli Camerona na svou stranu

Premiér David Cameron byl první, komu byl Larry představen. „Údajně spolu setrvali v dlouhém přátelském rozhovoru,“ dodal Kocourek.

Vyjednávání o novém krysaři nebyla vůbec jednoduchá: „Jmenování Larryho do funkce hlavního krysaře je prý výsledkem zdlouhavého vyjednávání o vytvoření vládní koalice ve volbách vloni v květnu. Premiérův mluvčí nejprve popřel, že v Downing Street bude kocour, ale potom přiznal, že došlo k posunu politické linie, když frakce kočičích příznivců premiéra přetáhla na svou stranu.“

Humphrey: Z Downing Street na studentskou kolej a zpět

Vůbec nejslavnější byl zřejmě černobílý mourovatý kocour Humphrey za vlády Johna Majora.

„Premiér Major ho měl v oblibě, ale manželka jeho nástupce Tonyho Blaira Chemie prý Humphreyho nesnesla. A tak, když Humphrey jednou z Downing Street zmizel, padly o něm dotazy až v poslanecké sněmovně ve smyslu, kam se poděl Humphrey. Důkladné vyšetřování dospělo tehdy k závěru, že Humphreyho nevyhnala z Downing Street paní Chemie Blairová, ale že se sám zaběhl a usadil se mezi studenty na koleji mediků britské armády asi kilometr od Downing Street. Pak se do Downing Street vrátil, ale nakonec odešel do důchodu na přísně utajované místo,“ řekl Milan Kocourek.

Humphrey se dožil 17 let a pošel v roce 2006.

Milan Kocourek, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme