Jsou to křesťané a potřebují pomoc, apeluje Fico na Slováky před příchodem běženců

Příští týden mají na Slovensko dorazit uprchlíci z Iráku, kterým vláda v Bratislavě nabídla útočiště. Kabinet Roberta Fica tři měsíce před volbami přesvědčuje voliče, že přijmout běžence je pro Slováky povinnost kvůli jejich křesťanské tradici. Všech asi 150 Iráčanů totiž jsou právě křesťané. Mají najít domov v nitranském kraji. Tam je ale podle slovenských médií příliš nechtějí. Slovenská vláda sice argumentuje láskou k bližnímu, na kontě má ale dost výroků, které měly veřejnost naladit přesně opačným směrem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico volby prohrál

Robert Fico volby prohrál | Zdroj: Reuters

„Paní redaktorko, při vašich dotazech mám pocit, že zodpovídám i za to, že je dnes ošklivé počasí,“ reagoval Robert Fico na dotaz novinářky, která se na tiskové konferenci zeptala, jestli si premiér nemyslí, že právě jeho vláda protipřistěhovaleckou rétorikou přispěla k tomu, že velká část Slováků má k uprchlíkům přinejmenším rezervovaný postoj.

Na otázku slovenský premiér neodpověděl a stočil argumenty úplně jinam. „Jsou to křesťané, jsou to asyrští křesťané. Mluví historickým jazykem, který je spojený ještě s Ježíšem Kristem. Jsou to lidé, kteří potřebují pomoc a ochranu, protože je někdo může zabít,“ zdůraznil Fico.

Přehrát

00:00 / 00:00

Křesťanskými hodnotami apeluje slovenská vláda před příchodem iráckých uprchlíků, Vojtěch Berger si ale všímá, že na kontě má dost výroků, které měly veřejnost naladit opačným směrem

Sázka na křesťanské uprchlíky vypadá logicky. Při posledním sčítání lidu se k hlavním křesťanským církvím na Slovensku přihlásilo asi 70 procent dotázaných. Jenže přibližně stejný podíl respondentů v září uvedl, že odmítá ubytovat uprchlíky natrvalo v okolí svého bydliště.

O propojení iráckých uprchlíků s Ježíšem Kristem teď mluví i ministr vnitra Robert Kaliňák, po Robertu Ficovi momentálně politická dvojka na Slovensku.

„Jestli se aspoň trochu chceme odvolávat na naše křesťanské tradice, které jsou na Slovensku, a tuto povinnost záchrany bychom pro křesťany z Iráku neudělali, tak se zpronevěříme všem tradicím, které máme,“ upozorňoval ministr.

Láska k bližnímu má ale svoje meze. Premiér i jeho ministr jsou ve vládě, která si na podzim na billboardy připsala nové heslo "Chráníme Slovensko" a od začátku používá vůči imigrantům odmítavou rétoriku.

Mluvčí ministra Kaliňáka se dokonce dostal i do zahraničních titulků výrokem, že Slovensko nepřijme muslimské imigranty, protože by se jim na Slovensku nelíbilo, když tam nejsou žádné mešity. Ministr vnitra dnes svoji strategii vysvětluje i větou, že Slovensko není Belgie.

„Novináři mě kritizovali, že proč jen sto a proč jen křesťané, ale je to vlastně každý rok naše kapacita, která může být ve prospěch společnosti. Ti, kteří mají velké sliby, jako je například Belgie, vytvořili de facto segregovanou čtvrť Molenbeek, kde policie pátrá, aby zjistila konkrétnosti bezpečnostního ohrožení,“ poznamenal Kaliňák.

Po teroristických útocích v Paříži prohlásil slovenský premiér, že jeho lidé monitorují každého muslima na Slovensku. V jiném prohlášení taky spojil riziko terorismu s aktuální uprchlickou vlnou.

O pár týdnů později ale přesvědčuje veřejnost, že křesťané z Iráku jsou jiný případ a apeluje na křesťanské svědomí Slováků. Premiér se ke katolické výchově z dětství hlásil už loni, když kandidoval v prezidentských volbách. Novináři ale vzápětí našli Ficovu přihlášku do KSČ, kde tvrdí, že je přísný ateista.

Teď se schyluje na Slovensku k dalším volbám, parlamentním. A podle preferencí Ficova strana SMER bojuje o to, jestli bude znovu vládnout sama.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme