Jste teroristi, prohlásil o Izraeli Erdogan. 'Vy nám nebudete kázat,' vzkázal mu Netanjahu

Představitelé Turecka a Izraele se přou kvůli pátečním potyčkám v Pásmu Gazy. Izraelská armáda tam při protestech zabila nejméně 15 Palestinců. Evropská unie a OSN obě strany vyzvaly, aby incidenty prošetřily. Izrael to ale odmítl.

Ankara/Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve vojenské uniformě | Foto: Murat Cetinmuhurdar | Zdroj: Reuters

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil izraelského premiéra za teroristu a okupanta Palestiny. „Jste teroristický stát. Všichni ví, co jste udělali v Gaze a v Jeruzalémě. Nikdo na světě vás nemá rád,“ řekl v neděli Erdogan v projevu.

Benjamin Netanjahu na to reagoval prostřednictvím svého twitterového účtu.

V textu kritizoval tureckou ofenzivu do severosyrského Afrínu, a Erdogana obvinil z masakrování tamních Kurdů. Nebude nám kázat někdo, kdo vraždí civilisty, stojí v tweetu.

Spory mezi politiky vznikly po pátečních násilnostech v Pásmu Gazy. Podle palestinské samosprávy postupovaly izraelské jednotky proti demonstrantům nepřiměřeně.

Protesty Palestinců v Gaze pokračují, izraelská armáda zranila 70 lidí

Číst článek

Situaci v regionu probírala taky Rada bezpečnosti OSN. Podle agentury AFP ale výsledné vyjádření vetovaly Spojené státy.

1400 zraněných lidí

Během pátečních protestů na území Pásma Gazy zabila izraelská armáda 16 Palestinců, přes 1400 dalších lidí bylo zraněno. Podle některých zdrojů neměl střet 16, ale 15 obětí.

Nemocnice aš-Šífa v Pásmu Gazy uvedla, že v pátek přijala 284 zraněných, většina z nich byla postřelena. Mezi zraněnými bylo 70 osob mladších 18 let a 11 žen.

Protesty v Gaze mají pokračovat až do sedmdesátého výročí tak zvané Nakby 15. května. Palestinci si ten den připomínají ztrátu svých domovů na území dnešního Izraele.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme