Jste zaujatí proti Trumpovi a zneužili jste pravomoce, vytýkají FBI republikáni

Federální úřadu pro vyšetřování (FBI) a americké ministerstvo spravedlnosti během vyšetřování údajného ovlivnění prezidentských voleb v roce 2016 zneužily pravomoci a jsou zaujatí proti prezidentu Donaldu Trumpovi. Vyplývá to z tajné interní zprávy sepsané republikány z výboru pro kontrolu činnosti tajných služeb americké Sněmovny reprezentantů.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovatel FBI Robert Mueller | Zdroj: Reuters

O zveřejnění dokumentu bezprecedentně rozhodla při hlasování republikánská většina ve výboru. Informovala o tom v úterý agentura Reuters. Demokraté dokument označili za „velmi zavádějící“ a tvrdí, že jeho účelem je zdiskreditovat vyšetřování komise Roberta Muellera.

'Přepsali telefonní seznam Kremlu.' Americká vláda sankce proti Rusku nerozšíří, zveřejnila ale 210 jmen

Číst článek

„Dnes komise upřednostnila prezidentovy osobní zájmy a patrně i vlastní politické zájmy před zájmy národními,“ řekl demokrat Adam Schiff. Uvedl také, že komise hlasovala proti zveřejnění zprávy demokratů, která dokument republikánů zpochybňuje. Komise také odmítla také věc konzultovat s šéfem FBI Christopherem Wrayem. Ministerstvo spravedlnosti odmítlo záležitost komentovat.

Interní dokument o zneužití pravomocí

Interní dokument obviňuje FBI a ministerstvo spravedlnosti, že zneužily svých pravomocí, když v roce 2016 požádaly o rozšíření odposlechů i na Cartera Page, tehdejšího Trumpova volebního poradce. Uvedly to dva zdroje obeznámené s obsahem dokumentu.

FBI a ministerstvo spravedlnosti podle těchto zdrojů svou žádost částečně podložily informacemi ze složky, kterou pro firmu Fusion GPS, již částečně financoval Demokratický národní výbor a kampaň prezidentské kandidátky Hillary Clintonové, sestavil bývalý britský špión, který měl najít kompromitují materiál proti Trumpovi.

Informace měla v takovém případě ověřit americká či jiná spojenecká zpravodajská služba, konstatoval jeden ze zdrojů. „Žádný soud by nedovolil sledování amerického občana na základě nepodložených informací,“ uvedl dále.

Trump chtěl vyhodit zvláštního vyšetřovatele Muellera, píše list New York Times

Číst článek

Interní dokument dále obviňuje náměstka ministra spravedlnosti Roda Rosensteina a Andrewa McCabea, který v pondělí rezignoval z funkce náměstka ředitele FBI, že umožnili, aby se vyšetřování Muellerovy komise odvíjelo v duchu postojů demokratů, uvedl druhý zdroj pod podmínkou anonymity.

Zavádějící informace?

Demokraté dokument označili za „velmi zavádějící“, zakládá se podle nich účelovém výběru přísně tajných informací a jeho účelem je zdiskreditovat vyšetřování komise Roberta Muellera, jehož dosadil Rosenstein.

Vedle Muellerova týmu se kauzou vlivu Ruska na americké prezidentské volby zabývají tři kongresové výbory.

Rusko odmítá, že by do amerických prezidentských voleb zasahovalo; podobně jakékoli tajné kontakty s Moskvou popírá i Bílý dům.

Prezident Trump má nyní pět dní na rozhodnutí, zda tajný dokument zveřejní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme