Bývalý španělský král Juan Carlos odešel z veřejného života. Rozloučil se na býčích zápasech

Bývalý španělský král Juan Carlos se v neděli definitivně stáhl z veřejného života. Učinil tak pět let poté, co se vzdal trůnu ve prospěch svého syna Felipa IV. Podle agentury DPA se neoficiální rozloučení konalo v aréně ve městě Aranjuez asi 50 kilometrů jižně od Madridu, kde bývalý panovník z rodu Bourbonů zhlédl tradiční býčí zápasy.

Madrid Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý španělský král Juan Carlos na býčích zápasech v aréně ve městě Aranjuez

Bývalý španělský král Juan Carlos na býčích zápasech v aréně ve městě Aranjuez | Foto: Juan Medina | Zdroj: Reuters

Juan Carlos ještě před společenskou akcí poobědval se svými přáteli a příbuznými, mezi nimiž nechyběla jeho sestra Pilar a dcera Elena.

Bývalý španělský král Juan Carlos I. odchází do soukromí. Důvody vysvětlil svému synovi v dopise

Číst článek

Choť Sofii novináři nezahlédli, což nebylo příliš překvapivé s ohledem na skutečnost, že královský pár je v posledních letech společně vídán jen velice zřídka a pouze při protokolárních příležitostech.

Minulé pondělí zveřejnila královská rodina dopis, v němž Juan Carlos vysvětlil své pohnutky pro rozhodnutí odejít z veřejného dění:

„Myslím, že nadešla chvíle obrátit list v mém životě a zcela se stáhnout z veřejného života,“ napsal Juan Carlos svému synovi. Dodal, že o odchodu do soukromí přemýšlí od té doby, co loni oslavil 80. narozeniny a dostalo se mu ocenění od španělského parlamentu.

Událost se kryla s výročím ústavy z roku 1978, která znamenala přechod země od diktatury k demokracii.

Titul Vaše Veličenstvo

I přes zdravotní problémy se bývalý panovník po abdikaci hojně objevoval na společenských událostech. Dále může používat titul král a je oslovován „Vaše Veličenstvo“.

Bývalý španělský král Juan Carlos I. odchází do soukromí. Důvody vysvětlil svému synovi v dopise

Číst článek

Juan Carlos I. abdikoval 18. června 2014 a po 39 letech tím skončila jeho vláda, jež přivedla zemi k demokracii po éře diktátora Franciska Franka.

Nejprve byl v roce 1969 prohlášen následníkem španělského trůnu, kterého se ujal v listopadu 1975. Juana Carlose pak na španělském trůně vystřídal syn Felipe VI.

Parlament předtím oznámený odchod Juana Carlose z trůnu schválil zvláštním zákonem, protože španělský právní systém pravidla pro abdikaci a nástupnictví přesně neupravuje.

Popularitu Juana Carlose v posledních letech jeho vládnutí otřáslo množství skandálů, například aféra kolem dcery Cristiny a jejího manžela Iňakiho Urdangarína obviněného ze zpronevěry či panovníkův nákladný výlet do Afriky v době ekonomické krize.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme