Judo má být součástí výuky na japonských školách. Rodiče protestují

Japonsko chce zavést povinnou výuku juda ve školách pro chlapce i dívky. Kritici vládního plánu ale namítají, že sport je příliš nebezpečný. V uplynulých dvou letech totiž při tréninku tohoto bojového umění zemřelo 13 dětí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Judo - ilustrační foto

Judo - ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Jak v Odpoledním Radiožurnálu připomněl východoasijský zpravodaj ČRo Robert Mikoláš, asociace rodičů, jejichž děti při tréninku juda zemřely, viní hlavně instruktory. Mnozí prý ignorují fyzický i zdravotní stav dětí, neberou ohled na to, že jsou už vyčerpané a dále je nutí absolvovat další a další chvaty.

„Například 12letý kluk z prefektury Shiga zemřel i přesto, že jeho matka pro něho vyžadovala zvláštní péči, protože měl astma. Trenér to však ignoroval, nenechal ho odpočívat, a tak nakonec po jednom z dopadů na žíněnku upadl do komatu a o měsíc později zemřel,“ vysvětlil zpravodaj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Japonsko chce zavést povinnou výuku juda ve školách. O podrobnostech jsme hovořili v Odpoledním Radiožurnálu s východoasijským zpravodajem ČRo Robertem Mikolášem.

Podle rodičů tak nejsou mnozí instruktoři schopní reagovat na vzniklou krizovou situaci či obcházejí bezpečnostní předpisy. Naposledy tak při judu zemřel šestiletý chlapec v listopadu. Od roku 1983 už podle jedné univerzitní studie ve školních klubech zemřelo nejméně 110 dětí, tedy v průměru čtyři ročně.

Podle zpravodaje však za tato úmrtí nebyl dosud nikdo pohnán k odpovědnosti. A na to podle něj právě Asociace obětí juda také upozorňuje. Každá smrt byla hodnocena jako nešťastná událost, ke které při tak náročném sportu může dojít.

Například ve Francii, kde judo provozuje na 600 tisíc lidí, z toho 75 procent z nich jsou děti mladší 14 let, však žádné úmrtí při tréninku nezaznamenali.

Tvrdý přístup učitelů

„Rodiče v Japonsku v této souvislosti poukazují i na příliš tvrdý přístup učitelů juda, kteří zapomínají, že jde o malé děti a nikoli o dospělé muže. Výjimkou není ani bití svěřenců, kteří se pak bojí přiznat, že jsou unavení, že už nemohou, a podobně,“ přiblížil Mikoláš a dodal, že kromě úmrtí tak mnohé děti utrpěly i závažné úrazy i poranění mozku.

Judo se však má stát součástí sportovní výuky na školách. Ministerstvo školství v souvislosti s tragickými statistikami prohlásilo, že většina z nich se nestala při regulérní výuce, ale údajně v extra hodinách.

„To rodiče pochopitelně pobouřilo, navíc když vláda nezavádí žádná bezpečnostní pravidla pro judo na školách, přestože nový plán počítá s tím, že od příštího roku bude součástí školní výchovy nejen pro chlapce ve věku 12 až 15 let, ale také pro dívky,“ uvedl zpravodaj

Důležitý prvek při utužování těla i ducha

Připomněl, že judo, které pochází právě z Japonska, je v zemi vycházejícího slunce velmi populární. V roce 1964 se stalo také olympijským sportem a shodou okolností zažilo premiéru na hrách v Tokiu. Zároveň je nezbytnou součástí výcviku japonských vojáků a policistů.

„Společnost judo všeobecně vnímá jako důležitý prvek při utužování těla i ducha už od dětských let a patří k tělovýchovnému systému japonských škol. Otázkou tedy je, zda Tokio přijme taková opatření, aby už v budoucnu k úmrtí dětí nedocházelo,“ dodal Mikoláš.

Robert Mikoláš, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme