Jugoslávie se stala členem SEI

Předsedové vlád 16 členských zemí Středoevropské iniciativy na své schůzce v Budapešti přivítali mezi sebou jako nového člena Jugoslávskou svazovou republiku. V závěrečné deklaraci zároveň vyslovili zájem, aby demokratické změny v JSR byly nezvratné a aby se Bělehradu podařilo uskutečnit takové politické, ekonomické a společenské reformy, které povedou k nastolení právního státu a respektování lidských práv, včetně práv národnostních menšin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiéři vyjádřili očekávání, že tyto změny povedou ke stabilizaci a hospodářskému rozvoji nejenom v Jugoslávii, ale také v celé jihovýchodní Evropě.

Jak po schůzce řekl český premiér Miloš Zeman, za jeden z nejdůležitějších závěrů svých dnešních jednání s předsedou Dunajské komise Bodo Hombachem považuje, že pravděpodobně ještě do konce letošního roku se ČR stane plnoprávným členem Paktu stability s možností podílet na obnově válkou zničeného Balkánu, přestože není sousední zemí. O účast na obnově Balkánu podle Zemana projevilo zájem několik set českých firem, přičemž vláda napodporu jejich projektů vyčlenila jisté prostředky.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme