Jugoslávie se uklidnila - čeká na přísahu nového prezidenta

Zatímco v prázdných bělehradských ulicích jsou hory odpadků po oslavách porážky dosavadního jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče v noci na dnešek, Jugoslávie se chystá na uvedení nově zvoleného prezidenta Vojislava Koštunici do úřadu. Slavnostní ceremonie má proběhnout v budově bělehradské radnice, která se nachází naproti budově federálního parlamentu, poničené a vypleněné při čtvrteční demonstraci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kdy tato ceremonie začne, není zcela jasné. Agentura AP uvádí 16. hodinu, podle představitele Demokratické opozice Srbska Dragoljuba Mičunoviče, kterého cituje agentura Beta, začne inaugurace po 17:00, kdy se má v radnici poprvé sejít nově zvolený federální parlament.

Euforii, která vyhnala lidi do ulic, vyvolal sám Miloševič, když včera večer v televizním projevu přiznal, že prohrál v prvním kole prezidentských voleb z 24.září, a gratuloval Koštunicovi. Tomu pak už za několik hodin gratuloval i šéf generálního štábu jugoslávské armády generál Nebojša Pavkovič. Do bělehradských ulic vyšly po Miloševičově projevu desítky tisíc demonstrantů. Až do úsvitu se po hlavních bělehradských třídách valil hustý dav skandující slogany hanící Miloševiče a oslavující DOS.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme