Jugoslávie v generální stávce

Jugoslávské mosty a silnice od časného rána blokují kamiony, nákladní automobily a taxíky. Konají se na výzvu srbské opozice, která tím chce přinutit prezidenta Slobodana Miloševiče, aby přiznal porážku v prvním kole prezidentských voleb a odstoupil z funkce. Doprava v hlavním městě je ochromena a Lazarevac je kvůli stávce od včerejška bez elektřiny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doprava je ochromena ve skoro celém centru Bělehradu. Tisíce jeho obyvatel se proto vydaly do práce pěšky, ale nikdo proti tomu neprotestuje. Zataraseny jsou významné křižovatky, Brankov most a na dopravně silně vytíženém náměstí Slavija a v přilehlých ulicích stojí desítky tramvají a autobusů. Taxíky stojí a odmítají brát zákazníky. Dopravní policie je sice v ulicích, ale proti blokádám zatím nikde nezasáhla.

Už od pátku stávkuje v uhelném dolu Kolubara u Lazarevace dvě stovky horníků. V noci se k nim přidaly další stovky jejich kolegů. V okolí dolu je sice rozmístěno na 500 policistů, kteří se v neděli večer pokusili vniknout do areálu, ale horníci je nepustili. Samotné město Lazarevac je kvůli stávce od neděle bez elektřiny.

Blokády jsou hlášeny také ze středosrbského Čačaku, ve kterém žije přes 80 tisíc lidí a jehož radnice je v rukou opozice. Na jihu země je zablokováno město Užice. V Miloševičově rodném Požarevaci vyšli podle nezávislé agentury BETA dopoledne do ulic studenti a profesoři tamního gymnázia, aby vyslovili podporu požadavkům opozice.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme