Jugoslávie v Paktu stability pro jihovýchodní Evropu

Jugoslávie byla dnes přijata do Paktu stability pro jihovýchodní Evropu, mezinárodního programu pro rozvoj Balkánu. Koordinátor paktu Bodo Hombach to dnes oznámil v Bukurešti u příležitosti konference zemí, které pro tento program poskytují peníze, nebo z něho těží. "Mezinárodní společenství se chápe podané ruky jugoslávského lidu. Odhlasovali odchod Miloševiče a nástup demokratických sil," prohlásil Hombach a předal jugoslávskému zástupci Goranu Svilanovičovi měděný klíč symbolizující plnoprávné členství Jugoslávie v paktu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pakt stability pro jihovýchodní Evropu vyhlásila Evropská unie (EU) loni v červenci v Sarajevu po skončení ozbrojeného konfliktu v jihosrbské oblasti Kosovo. Svým podpisem se k němu přihlásilo na padesát šéfů států a vlád. Pakt požaduje od balkánských zemí, aby respektovaly lidská práva, státní svrchovanost a demokratické instituce výměnou za okamžitou politickou a hospodářskou pomoc a za postupné začlenění do EU.

I když Jugoslávie do programu nebyla zahrnuta, Spojené státy a jejich spojenci, kteří program financují, prohlašovali, že Bělehrad bude přijat, jakmile bude v Jugoslávii obnovena demokracie.

"Všechen náš lid zaplatil velmi vysokou cenu v lidských životech. Bude to výzva pro všechny naše sousedy, aby pracovali pro trvalý mír v této oblasti (...) Jsme oddáni základním hodnotám Paktu stability, ale zápasíme," prohlásil Svilanovič při ceremonii přijetí Jugoslávie do paktu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme