Jugoslávie v Paktu stability pro jihovýchodní Evropu

Jugoslávie byla dnes přijata do Paktu stability pro jihovýchodní Evropu, mezinárodního programu pro rozvoj Balkánu. Koordinátor paktu Bodo Hombach to dnes oznámil v Bukurešti u příležitosti konference zemí, které pro tento program poskytují peníze, nebo z něho těží. "Mezinárodní společenství se chápe podané ruky jugoslávského lidu. Odhlasovali odchod Miloševiče a nástup demokratických sil," prohlásil Hombach a předal jugoslávskému zástupci Goranu Svilanovičovi měděný klíč symbolizující plnoprávné členství Jugoslávie v paktu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pakt stability pro jihovýchodní Evropu vyhlásila Evropská unie (EU) loni v červenci v Sarajevu po skončení ozbrojeného konfliktu v jihosrbské oblasti Kosovo. Svým podpisem se k němu přihlásilo na padesát šéfů států a vlád. Pakt požaduje od balkánských zemí, aby respektovaly lidská práva, státní svrchovanost a demokratické instituce výměnou za okamžitou politickou a hospodářskou pomoc a za postupné začlenění do EU.

I když Jugoslávie do programu nebyla zahrnuta, Spojené státy a jejich spojenci, kteří program financují, prohlašovali, že Bělehrad bude přijat, jakmile bude v Jugoslávii obnovena demokracie.

"Všechen náš lid zaplatil velmi vysokou cenu v lidských životech. Bude to výzva pro všechny naše sousedy, aby pracovali pro trvalý mír v této oblasti (...) Jsme oddáni základním hodnotám Paktu stability, ale zápasíme," prohlásil Svilanovič při ceremonii přijetí Jugoslávie do paktu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme