Jugoslávií se šíří bouřlivé vězeňské vzpoury

Vzpoura srbských vězňů se dnes rozšířila i do věznice ve městě Požarevac na východě Jugoslávie. Za poslední dva dny jde již o třetí nápravné zařízení v Srbsku, kde se chovanci dožadují amnestie, nebo zkrácení trestu a zlepšení vězeňských podmínek. Podle očitých svědků z vězeňského komplexu v Požarevaci stoupá hustý dým.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle očitých svědků z vězeňského komplexu v Požarevaci stoupá hustý dým. Na 600 vězňů se křikem domáhá amnestie a buší do mříží. Asi 100 vězňů albánského původu dozorci preventivně evakuovali do zvláštní budovy. V etnicky rozdělené Jugoslávii je smyslem tohoto opatření je zabránit případným střetům mezi Srby a Albánci.

Poslušnost odepřely také stovky vězňů v severosrbském městě Niš. Vzpoura vypukla v pondělí večer poté co nápravné zařízení v Sremské Mitrovici v noci z neděle na pondělí ovládli tamní chovanci. Ti vylezli na střechu věznice a křičeli - „Pryč s managementem!“.

Do rozsáhlého vězeňského komplexu v Niši krátce po vypuknutí vzpoury dorazilo zvláštní policejní komando vyzbrojené automatickými zbraněmi. Zatím nebyly hlášeny žádné střety se vzbouřenci. Agentura AFP s odvoláním na nemocniční zdroje z Niše však oznámila, že jeden z trestanců byl dozorci zraněn a poté se zřítil ze střechy. „Vasilije Kujovič je ve vážném stavu,“ citovala AFP nemocnici.

Vězni údajně požadují amnestii, nebo zkrácení svých trestů odnětí svobody o 30 procent bez ohledu na druh a závažnost zločinu, lepší životní podmínky ve vězení a propuštění vedení věznice.

Vězeňské vzpoury následují v Jugoslávii poté, co po masových demonstracích v ulicích uznal někdejší prezident Slobodan Miloševič volební porážku a moci se chopila prodemokratická koalice prezidenta Vojislava Koštunici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme