Jugoslávská opozice přebírá moc

Vedoucí činitelé srbské opozice dnes rozhodli o vytvoření "krizového výboru pro Jugoslávii", který by převzal vládní moc v Srbsku. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na opoziční zdroje. Hlavním úkolem výboru by bylo udržovat veřejný pořádek a překonat "mocenské vakuum". "Krizový výbor bude vykonávat funkce vlády Srbska," sdělil zdroj po schůzce opozičních předáků. Dodal, že opozice do 11:00 očekává odpověď představitelů Černé Hory - sesterské republiky Srbska v jugoslávské federaci -, zda se chtějí do činnosti tohoto výboru zapojit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K rozhodnutí vytvořit krizový výbor dospěla opozice po čtvrteční velké demonstraci v Bělehradu a po následných událostech, které zřejmě nasvědčují pádu režimu dosavadního jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. I doposud provládní sdělovací prostředky už označují za nového prezidenta opozičního představitele Vojislava Koštunicu. Ten svolal zasedání nově zvoleného parlamentu.

Představitelé armády potvrdily, že nebude-li armáda napadena, nebude do dění zasahovat, a opozice tvrdí, že místní představitelé policie a armády v Kragujevaci, Niši, Čačaku a Kraljevu se přidali na její stranu.

Slobodan Miloševič není k nalezení, podle svého bratra se ovšem stále nachází v Bělehradě. Zřejmě se s ním i s Vojislavem Koštunicou sejde ruský ministr zahraničí Ivanov, který přiletěl do jugoslávské metropole ráno. Rusko odmítá uznat Koštunicu jugoslávským prezidentem, na druhou stranu ale neuvažuje o politickém azylu pro Miloševiče. Představitelé západních mocností vyjadřují Koštunicovi svou podporu a začínají plánovat zrušení sankcí. Podle Javiera Solany mohou být ze strany Evropské unie zrušeny na pondělním zasedání Rady ministrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme