Jugoslávská opozice přebírá moc

Vedoucí činitelé srbské opozice dnes rozhodli o vytvoření "krizového výboru pro Jugoslávii", který by převzal vládní moc v Srbsku. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na opoziční zdroje. Hlavním úkolem výboru by bylo udržovat veřejný pořádek a překonat "mocenské vakuum". "Krizový výbor bude vykonávat funkce vlády Srbska," sdělil zdroj po schůzce opozičních předáků. Dodal, že opozice do 11:00 očekává odpověď představitelů Černé Hory - sesterské republiky Srbska v jugoslávské federaci -, zda se chtějí do činnosti tohoto výboru zapojit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K rozhodnutí vytvořit krizový výbor dospěla opozice po čtvrteční velké demonstraci v Bělehradu a po následných událostech, které zřejmě nasvědčují pádu režimu dosavadního jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. I doposud provládní sdělovací prostředky už označují za nového prezidenta opozičního představitele Vojislava Koštunicu. Ten svolal zasedání nově zvoleného parlamentu.

Představitelé armády potvrdily, že nebude-li armáda napadena, nebude do dění zasahovat, a opozice tvrdí, že místní představitelé policie a armády v Kragujevaci, Niši, Čačaku a Kraljevu se přidali na její stranu.

Slobodan Miloševič není k nalezení, podle svého bratra se ovšem stále nachází v Bělehradě. Zřejmě se s ním i s Vojislavem Koštunicou sejde ruský ministr zahraničí Ivanov, který přiletěl do jugoslávské metropole ráno. Rusko odmítá uznat Koštunicu jugoslávským prezidentem, na druhou stranu ale neuvažuje o politickém azylu pro Miloševiče. Představitelé západních mocností vyjadřují Koštunicovi svou podporu a začínají plánovat zrušení sankcí. Podle Javiera Solany mohou být ze strany Evropské unie zrušeny na pondělním zasedání Rady ministrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme