Jugoslávská vláda přistoupila na spolupráci s Haagem

Jugoslávská vláda schválila návrh zákona umožňující vydávat jugoslávské občany k trestnímu stíhání Mezinárodním trestním tribunálem pro válečné zločiny v Haagu. Členové vládní koalice se dohodli na kompromisní podobě dokumentu pod hrozbou, že Spojené státy Jugoslávii neposkytnou finanční pomoc. Vláda zdůraznila, že přijetím tohoto zákona a jeho uplatněním plní Jugoslávie závazky, které vyplývají z jejího členství v OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň

Zákon by také měl odstranit hrozby mezinárodních sankcí a snížit napětí mezi stoupenci a odpůrci spolupráce s ICTY. Ještě dnes má o návrhu zákona hlasovat federální parlament - předpokládá se, že normu schválí.

Haagský tribunál požaduje především vydání čtyř bývalých spolupracovníků bývalého prezidenta Slobodana Miloševiče. Je mezi nimi i současný srbský prezident Milan Milutinovič. Haagský tribunál také požaduje vydání tří bývalých důstojníků jugoslávské armády, kteří se v roce 1991 údajně podíleli na masakru chorvatských civilistů ve východoslavonském Vukovaru, a asi deseti bosenských Srbů, o kterých se předpokládá, že se skrývají v Srbsku.

Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme