Jugoslávský parlament v plamenech

Z budovy jugoslávského federálního parlamentu, kterou se dnes demonstranti už dvakrát pokusili vzít útokem, šlehají plameny. Potvrdil to spolupracovník Českého rozhlasu Martin Dorazín, který je přímo v Bělehradu a hlásí to i agentury AP a AFP. Před budovou probíhají srážky mezi demonstranty a policií, která vydatně používá granáty se slzným plynem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle nejnovějších zpráv už někteří demonstranti pronikli do budovy parlamentu a strhávají tam portréty prezidenta Slobodana Miloševiče. Účastníci dnešní demonstrace, jíž se podle agentury AFP účastní přes 300.000 lidí, se už předtím několikrát pokusili do budovy proniknout. Opozičníci se snažili rozbít dveře parlamentu sprškou kamenů. Policie proti nim začala používat granáty se slzným plynem.

Stovky lidí sice v panice uprchly, avšak nápor dalších demonstrantů nakonec přiměl policii, aby se uchýlila do budovy parlamentu. Situace se pak přechodně poněkud uklidnila, když organizátoři demonstrace vyzvali k používání nenásilných prostředků. Střed Bělehradu je prakticky zaplněn lidmi. Mnozí nosí papírové čepice s nápisem "Vydržíme". Ulice jsou lemovány mnoha uzavřenými obchody s nápisy "Zavřeno kvůli loupeži" s narážkou na tvrzení opozice, že jugoslávský prezident Slobodan Miloševič "ukradl" první kolo prezidentských voleb z 24.září. Nový bělehradský starosta Milan Protič před statisíci demonstrantů prohlásil: "Do večera demokracie zvítězí." Protič ohlásil pochod k Bílému zámku (bývalému královskému paláci, nyní sídlu jugoslávského prezidenta), pokud Miloševičův režim neuzná volební vítězství opozičníka Vojislava Koštunici.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme