Jugoslávští vojáci stříleli po Chorvatech

Několik chorvatských místních činitelů se při plavbě po Dunaji stalo terčem střelby jugoslávských vojáků. Nikdo nebyl zraněn. Oznámila to policie v Novém sadu. Předseda chorvatské vlády Ivica Račan vyzval Jugoslávii, aby se veřejně omluvila. Incident se udál poblíž srbského města Bačka Palanka, asi 100 kilometrů severozápadně od Bělehradu, kde Dunaj tvoří přirozenou hranici mezi Jugoslávií a Chorvatskem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chorvatsko | Foto: Aleš Stiburek

Jugoslávští vojáci začali na loď s Chorvaty střílet z ostrova Sarengradska Ada, o který obě země vedou spor. Chorvati, mezi nimiž byl i prefekt oblasti Vukovaru, se vraceli ze schůzky v Bačka Palanka, věnované právě tomuto hraničnímu sporu. Vojáci je pak několik hodin zadržovali.

Podle chorvatské televize jde o nejvážnější incident mezi oběma zeměmi od ukončení války mezi nimi v roce 1995. Chorvatský premiér Ivica Račan řekl, že už o události mluvil se srbským premiérem Zoranem Djindjičem, který se mu omluvil. Podle Račana to ale nestačí a je potřeba veřejná omluva a velmi přesné vysvětlení. O věci už telefonicky mluvili prezident Jugoslávie Vojislav Koštunica a jeho chorvatský kolega Stipe Mesič. Koštunica podle agentury Hina řekl, že jde o izolovaný incident a že udělá vše, co bude moci, aby se nic takového neopakovalo.

Ostrov Sarengradska Ada byl až do rozpadu někdejší jugoslávské federace v roce 1991 pod kontrolou Chorvatska. Od té doby ho kontroluje jugoslávská armáda.

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme