Jukos začal splácet nedoplatky daně za rok 2000

Vedení ruské ropné společnosti Jukos začalo splácet daňové nedoplatky za rok 2000. Soud rozhodl, že firma musí za toto období doplatit 3,4 miliardy dolarů. Při soudním slyšení v kauze bývalého šéfa Jukosu Michaila Chodorkovského dnes státní žalobce začal seznamovat soud s obviněním proti jednomu z nejbohatších Rusů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Chodorkovskij | Zdroj: ČTK

Žalobce viní Chodorkovského z jedenácti přečinů. Jedním z nich je organizování skupiny s cílem ovládnout různé firmy díky krádežím akcií při privatizaci. Prokurátor dnes Chodorkovského označil za šéfa zločinecké skupiny. Celkem údajně se společníky připravil ruskou státní pokladnu o víc než miliardu dolarů.

Obhájci podnikatele, opoziční politici i obránci lidských práv tvrdí, že činnost Chodorkovského byla v souladu s tehdejšími pravidly a jeho stíhání je odplatou za politické aktivity. Jeho případ má být výstrahou pro další neposlušné byznysmeny v Rusku, kteří by se chtěli víc angažovat v politice.

Mezi tím oznámilo vedení ropné společnosti Jukos, že začalo splácet dluhy na daních za rok 2000 podle nařízení soudu. Už ve středu Jukos sdělil, že chce během července v přepočtu splatit téměř 35 miliard korun. To je zhruba třetina z celkové částky, která činí asi 92 miliard Kč.

Nedoplatky daně za rok 2000 navíc nejsou jediné závazky, které vůči finančnímu úřadu podnik má. Zhruba stejnou částku musí zaplatit i za rok 2001 a úřady naznačily, že Jukosu vyměří nedoplatky zřejmě i za roky 2002 a 2003. Další dlužné částky prý ale bude společnost moci splácet pouze v případě, že budou uvolněny zablokované účty Jukosu.

Chodorkovkij byl dnes v soudní síni opět umístěn v kleci. Pohublý, ale v dobré náladě, se usmíval, hovořil na novináře a na sobě měl podle svého zvyku černé triko a modré džíny. Chodorkovskij i přes nynější problémy zůstává nejbohatším Rusem.

Petr Voldán, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme