Spiknutí za účelem získání tajných informací. USA obvinily Assange ze sedmnácti trestných činů

USA podle BBC obvinily zakladatele serveru WikiLeaks Assange ze sedmnácti trestných činů, včetně spiknutí za účelem získání tajných informací. Naposledy byl obviněn z nezákonného uveřejňování jmen utajovaných zdrojů.

Washington/Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julian Assange byl zatčen na ekvádorském velvyslanectví v Londýně.

Julian Assange byl zatčen na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. | Foto: Victoria Jones | Zdroj: ČTK/AP

Minulý měsíc byl Assange obviněn ze spiknutí s bývalou analytičkou zpravodajských služeb Chelsea Manningovou, píše BBC. Ta jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks americké tajné armádní a diplomatické dokumenty. Propuštěna byla 10. května.

Švédsko vydá zatykač na Assange. Zakladatel WikiLeaks je v zemi obviněn ze znásilnění

Číst článek

Nová obvinění jsou podle agentury AP mnohem závažnější než ta, která Spojené státy vznesly vůči Assangeovi minulý měsíc, kdy byl zatčen na ekvádorské ambasádě v Londýně. 

Assange je momentálně uvězněn ve Velké Británii za porušení podmínek kauce. USA žádají o jeho vydání.

Julian Assange už od konce 80. let minulého století působil jako hacker v různých skupinách, které se nabourávaly do databází nadnárodních firem či státních institucí, australských či amerických. V souvislosti s tím byl v polovině 90. let obviněn z několika trestných činů, nakonec vyvázl s pokutou.

Světový věhlas získal díky serveru WikiLeaks, u jehož zrodu stál v roce 2006. Tento projekt se od začátku zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů. Velký rozruch způsobil v roce 2010, kdy zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku či v Afghánistánu.

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme