Assange na ambasádě nám působí obtíže, prohlásil poprvé ekvádorský prezident

Ekvádorský prezident Lenín Moreno dal vůbec poprvé veřejně najevo své výhrady proti pobytu zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange na ekvádorské ambasádě v Londýně. Moreno v televizním rozhovoru prohlásil, že Assange je „zděděný problém“ a působí jeho vládě „vícero obtíží“.

Quito/Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julian Assange na balkonu ekvádorské ambasády 19. května 2017

Julian Assange na balkonu ekvádorské ambasády 19. května 2017 | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Australský programátor nedávno po pěti letech pobytu na velvyslanectví získal ekvádorské občanství a vládní představitelé naznačili, že by jej rádi viděli co nejdříve velvyslanectví opustit, britské úřady jej však nadále hodlají zatknout.

„Doufáme, že v brzké době dospějeme k pozitivnímu vyústění této situace, která nám doopravdy působí vícero obtíží,“ řekl levicový ekvádorský lídr v rozhovoru s televizí Ecuavisa. Dodal, že se jeho země snaží najít mediátora, který by pomohl z dlouhodobě bezvýchodné situace okolo muže obávajícího se vydání do Spojených států.

Stále v žaláři bez mříží. Julian Assange už pět let neopustil ekvádorskou ambasádu

Číst článek

Nyní šestačtyřicetiletý Assange se na ambasádu v Londýně uchýlil v červnu 2012, dva měsíce nato mu Ekvádor udělil politický azyl. Na velvyslanectví se původně ukryl především kvůli obvinění ze znásilnění ve Švédsku z roku 2010. Assange vinu odmítá a Švédsko loni případ odložilo. Stále ale může být zatčen a vydán do USA, kde mu hrozí stíhání kvůli zveřejnění tajných dokumentů o válce v Iráku či v Afghánistánu.

Z Ekvádoru v poslední době přicházejí signály o tom, že postoj vlády se po loňském odchodu Assangeovi nakloněného prezidenta Rafaela Correy změnil a je méně vstřícný. Moreno například kritizoval Australana poté, co Assange podpořil katalánské separatisty bez ohledu na to, že Ekvádor udržuje přátelské vztahy se španělskou vládou.

Ministryně zahraničí Maríe Espinosaová prohlásila, že se Ekvádor pokoušel dostat Assange s ambasády tím, že po prosincovém udělení občanství požádal Británii o přiznání diplomatického statusu, avšak neúspěšně. Británie trvá na jeho zatčení, které zdůvodňuje tím, že během procesu rozhodujícím v roce 2012 o jeho vydání porušil podmínky kauce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme