Assange offline. Ekvádorská vláda odstřihla zakladatele WikiLeaks od internetu

Ekvádorská vláda zablokovala zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi přístup k internetu. Informovala o tom ve středu agentura EFE s odvoláním na mluvčí ekvádorské vlády, podle které byl počítačový expert odpojen od internetu v úterý. Assange kvůli obavám z vydání do USA žije už téměř šest let na ekvádorské ambasádě v Londýně.

Quito/Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julian Assange (archivní foto) | Foto: Reuters

Ekvádorská vláda přistoupila podle místního deníku El Comercio k tomuto opatření proto, že Assange porušil dohodu z loňského prosince. V ní se podle vlády písemně zavázal, že nebude veřejně publikovat komentáře, které by mohly znamenat vměšování do záležitostí jiných států.

Assange na ambasádě nám působí obtíže, prohlásil poprvé ekvádorský prezident

Číst článek

Jaké komentáře vedly k tomuto opatření, vláda v prohlášení neuvedla. Assange má od prosince ekvádorské občanství, už v roce 2012 mu tamní vláda udělila politický azyl.

V prohlášení ekvádorské vlády se také uvádí, že Assange svými příspěvky na sociálních sítích „ohrozil dobré vztahy, které má Ekvádor s Velkou Británií a ostatními zeměmi Evropské unie i dalšími státy".

Podle argentinského serveru Infobae odstřihl Ekvádor od internetu Assange na ambasádě už jednou v říjnu 2016.

Učinil tak poté, co server WikiLeaks odhalil soukromé e-maily vedoucích činitelů americké Demokratické strany. Ukradená pošta mimo jiné obsahovala části staršího projevu americké prezidentské kandidátky Hillary Clintonové k bankéřům, v němž se přimlouvala za podporu finančníků z Wall Street.

Opustí Assange ambasádu?

Ekvádorská vláda loni zintenzivnila úsilí, aby Assangeův případ vyřešila a dostala ho ze své ambasády v Londýně. Vláda se snažila získat prostředníka (třetí zemi či nezávislou osobu) pro řešení tohoto případu.

Ekvádor se podle ministryně zahraničí Maríe Espinosaové pokoušel dostat Assange z ambasády tak, že po udělení občanství požádal Británii o přiznání diplomatického statusu, což Británie odmítla.

Případ Juliana Assange

Nyní šestačtyřicetiletý Assange se na ambasádu v Londýně uchýlil v červnu 2012, dva měsíce nato mu Ekvádor poskytl politický azyl. Australský programátor se na velvyslanectví ukryl kvůli obvinění ze znásilnění ve Švédsku z roku 2010.

Assange vinu odmítá a Švédsko loni případ odložilo. Stále ale může být zatčen a vydán do USA, kde mu hrozí stíhání kvůli zveřejnění tajných dokumentů o válce v Iráku či v Afghánistánu.

Britský soud letos zamítl stížnost Assangeových advokátů na britský zatykač a rozhodl, že nařízení zůstává v platnosti. Advokáti argumentovali mimo jiné tím, že švédská prokuratura loni Assangeovo vyšetřování zastavila.

Britské úřady stále trvají na zatykači, který vydaly v roce 2012 proto, že Assange porušil podmínky stanovené soudem při jeho propuštění na kauci a nedostavil se k jednání o jeho vydání do Švédska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme