Julian Assange složil kauci a soud ho propustil. Je na svobodě

Zakladatel serveru Wikileaks Julian Assange složil kauci a soudce podle očekávání potvrdil předchozí rozsudek a Assange na kauci opravdu propustil. Po více než týdnu stráveném ve vazbě 39letý Australan nyní doufá, že bude pokračovat ve své práci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julian Assange na snímku pořízeném přes sklo policejního auta, které ho převáželo k londýnskému soudu.

Julian Assange na snímku pořízeném přes sklo policejního auta, které ho převáželo k londýnskému soudu. | Foto: AFP

Odvolání proti předchozímu verdiktu podal britský státní zástupce spíš jen jako formalitu, aby nemohl být nařčen z toho, že případ nebral dostatečně vážně.

Assange zatím čekal na peníze. Potřeboval sehnat celkem 240 tisíc liber v hotovosti na kauci. Jeho právník je dnes složil u soudu a ten teď vyřizuje potřebné formality. Během několika hodin by se tak Julian Assange mohl dostat na svobodu. Tudíž odvolání nemělo vliv na to, kdy Assange opustí brány věznice.

Většina peněz je pravděpodobně od štědrých dárců. Kromě mnoha takříkajíc obyčejných lidí za Assangem stojí i řada celebrit, třeba bojovnice za lidská práva Jemima Khanová a Bianca Jaggerová, ale také umělci jako režisér Ken Loach nebo novináři, pro něž nebyl problém poslat nějaké drobné.

Přehrát

00:00 / 00:00

O propuštněí na kauci Juliana Assangeho v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Podmínky propuštění jsou ovšem přísné. Julian Assange musí odevzdat pas, aby nevycestoval ze země. Má noční zákaz vycházení, musí nosit elektronický náramek a pravidelně se hlásit na policii, aby bylo opravdu jisté, že není na útěku.

Švédsko stále žádá o jeho vydání. První stání v této věci je naplánované snad na 11. ledna příštího roku. Tím, že ale není ve vazbě, nebude tak velký tlak na urychlení celého procesu. A vydávání se tak může protáhnout na delší dobu.

Ve Švédsku je zakladatel Wikileaks obviněn z toho, že měl sex bez ochrany se ženou, která souhlasila pouze s chráněným stykem. Podle tamního právního řádu sice jde prakticky o znásilnění, ale společenská nebezpečnost je takřka nulová. A u mnohem horších případů se zdaleka nepostupuje tak tvrdě.

Takže samozřejmě se objevují spekulace, že celý proces je politicky motivovaný zveřejňováním tajných amerických dokumentů na serveru Wikileaks, a že za vším jsou americké tajné služby, které se Juliana Assange snaží umlčet.

Ondřej Bouda, Michaela van Erne, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme