Tajné nahrávky i kopie lékařských zpráv. Server WikiLeaks obvinil Ekvádor ze špehování Assange

Server WikiLeaks ve středu obvinil Ekvádor, že natáčí a odposlouchává zakladatele serveru Juliana Assange, který se od roku 2012 skrývá na velvyslanectví této jihoamerické země v Londýně. Šéfredaktor serveru Kristinn Hrafnsson na tiskové konferenci uvedl, že na špehování přišli poté, co se někdo ve Španělsku pokoušel za tři miliony eur (77 milionů korun) prodat videa a fotografie zachycující Assange na ambasádě.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julian Assange na balkoně ekvádorské ambasády v Londýně. (archivní foto) | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Ekvádorské úřady podle Hrafnssona tajně natáčely setkání zakladatele WikiLeaks s právníky i s lékařem. Mají k dispozici kopie jeho lékařských zpráv i dalších osobních dokumentů. „To musí přestat,“ vyzval ve středu šéfredaktor serveru.

Assange vyhodí z ambasády, oznámily WikiLeaks. Ekvádor se už podle serveru dohodl s Británií

Číst článek

Na tiskové konferenci vystoupil také bývalý ekvádorský diplomat, který působil na londýnském velvyslanectví. Fidel Nazváez vládu své země obvinil, že Assange od března loňského roku systematicky izoluje. Omezuje mu například přístup k internetu a rozhoduje i o tom, kdo ho smí a kdo ho nesmí navštívit.

Ekvádorský viceprezident Otto Sonnenholzner ve středu uvedl, že jediné, co Quito po Assangeovi požaduje, je, aby dodržoval pravidla, „která omezují jeho privilegia“.

Nová pravidla, kterými se musí Assange řídit, jihoamerická země zavedla loni v říjnu ve snaze snížit náklady na jeho pobyt na londýnské ambasádě. Ty se podle Ekvádoru pohybují ve výši milionu dolarů ročně (23 milionů korun). Pravidla se týkají návštěv, lékařské péče, stravování či přístupu na internet.

Podle Sonnenholznera předloží ministr zahraničí José Valencia ve středu prezidentovi Lenínovi Morenovi zprávu o tom, jak Assange pravidla dodržuje. Ve čtvrtek by ji měl představit i představitelům Národního shromáždění.

Zhoršení vztahů

Vztahy Australana Assange a Ekvádoru se v posledních týdnech výrazně zhoršily. WikiLeaks už minulý týden s odvoláním na zdroj z Quita uvedly, že Assange bude po dohodě Ekvádoru s Británií z velvyslanectví v Londýně během několika dnů či hodin vyhnán. Ekvádorské ministerstvo zahraničí ale informaci označilo za spekulace.

Assange se uchýlil na ekvádorské velvyslanectví v roce 2012, aby se vyhnul vydání do Švédska, které ho chtělo vyslechnout kvůli obvinění ze znásilnění z roku 2010. Assange vinu odmítá a Švédsko v roce 2017 případ odložilo.

Stále ale může být zatčen a vydán do USA, kde mu hrozí stíhání za zveřejnění dokumentů o válce v Iráku a Afghánistánu. V Británii je na Assange vydán zatykač kvůli tomu, že porušil v roce 2012 podmínky stanovené soudem při jeho propuštění na kauci a nedostavil se k soudu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme