Švédsko znovu otevře kauzu zakladatele WikiLeaks. Julian Assange čelí obvinění ze dvou znásilnění

Švédsko znovu zahájí předběžné vyšetřování Juliana Assange. Oznámilo to státní zastupitelství ve Stockholmu. Zakladatel portálu WikiLeaks je v zemi obviněn ze dvou znásilnění. Assange je od dubna v britském vězení potom, co se sedm let ukrýval na ekvádorské ambasádě v Londýně.

Aktualizováno Stockholm (Aktualizováno: 11:51 13. 5. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté uvedli, že Assange zatkli na základě žádosti o vydání do USA a porušení podmínek kauce v Británii

Švédsko znovuotevře vyšetřování Juliana Assange (ilustrační snímek) | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

Podle švédské žalobkyně Evy-Marie Perssonová je tu důvodné podezření, že je zakladatel WikiLeaks vinen.

Assange byl odsouzen k 50 týdnům vězení. Zakladatel WikiLeaks podle soudu porušil podmínky kauce

Číst článek

Julian Assange údajně sexuálně napadl dvě ženy, když byl v roce 2010 na konferenci ve Stockholmu. Aktivista tvrdí, že šlo o dobrovolný styk a kauzu označil za smyšlenou. O Assange mají zájem taky Spojené státy, které ho viní ze spiknutí.

„Znovuotevření švédského vyšetřování v případu údajného znásilnění dá Julianu Assangeovi šanci očistit své jméno,“ podotkl v reakci na postup švédských úřadů server WikiLeaks.

Portál WikiLeaks zveřejnil tisíce tajných dokumentů - třeba o mučení amerických vězňů anebo přepisy diplomatické korespondence. Za to může sedmačtyřicetiletému australskému rodákovi hrozit v USA až pět let vězení.

Podle zpravodajského serveru BBC teď britská strana posoudí závažnost obou případů, tedy žádosti o vydání do Švédska nebo do Spojených států.

Sedm let na ambasádě

Švédské úřady případ předloni odložily, protože neměly přístup k Assangeovi, pobývajícímu tehdy na ekvádorské ambasádě v Londýně. Zde se ukrýval sedm let.

Britská policie jej ale zatkla letos v dubnu na základě žádosti o vydání do Spojených států a kvůli porušení podmínek kauce v souvislosti se švédskou kauzou.

Na začátku května pak Assange londýnský soud poslal do vězení na 50 týdnů za porušení podmínek kauce. Vyhledání azylu na ekvádorské ambasádě v Londýně bylo podle soudkyně „úmyslným pokusem (Assange) pozdržet výkon spravedlnosti“.

Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů. Rozruch způsobil v roce 2010, kdy zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku či v Afghánistánu.

vjb, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme