Desítky Australanů demonstrovaly za propuštění Assange. ‚Musí nést následky,‘ vzkázal premiér

Zatčený zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se ve své rodné Austrálii dočkal podpory desítek lidí, kteří během pátečního protestu vyzvali Británii k jeho propuštění. Ministryně zahraničí prohlásila, že její země se rázně staví proti trestu smrti, který v krajních případech uplatňují Spojené státy žádající Británii o jeho vydání. Premiér Scott Morrison však zároveň uvedl, že pokud Assange porušil zákon, musí nést následky.

Sydney Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julian Assange v policejní dodávce po zatčení v Londýně. | Foto: Victoria Jones | Zdroj: ČTK/AP

Britská policie zatkla sedmačtyřicetiletého Australana ve čtvrtek.

Assange se sedm let skrýval na ekvádorské ambasádě v Londýně v obavách z možného vydání do zahraničí. USA jej krátce po zatčení obvinily ze spiknutí za účelem získání tajných informací z vládního počítače, za což mu hrozí až pět let vězení. Londýn za oceán vzkázal, že Assange nebude vydán, pokud by v úvahu připadal trest smrti.

Apoštol radikální otevřenosti, nebo ‚užitečný idiot‘? Petr Koubský rozplétá působení Juliana Assange

Číst článek

„Austrálie je zcela proti trestu smrti a je to postoj obou (hlavních politických) stran, který dlouhodobě hájíme,“ řekla podle agentury AP ministryně Marise Payneová v reakci na výzvy Assangeových stoupenců.

Přibližně tři desítky lidí s transparenty vyzývajícími k jeho propuštění se v pátek shromáždily u britského konzulátu v Sydney. Assange je podle nich symbolem svobody slova, a proto by jej Londýn neměl vydávat do USA. K výzvě za propuštění se podle AP připojila také organizace australských novinářů.

Premiér Morrison oznámil, že Assangeovi se ze strany jeho země dostane pouze běžné konzulární pomoci a že Austrálie nebude v jeho kauze vyvíjet žádnou zvláštní aktivitu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme