Skripalova dcera odmítá konzulární pomoc Ruska. 'Pokud si to rozmyslím, vím, jak je kontaktovat.'

Dcera bývalého agenta Sergeje Skripala, která byla počátkem března spolu se svým otcem na jihu Anglie otrávena látkou Novičok, odmítla nabídku konzulární pomoci ze strany ruského velvyslanectví v Londýně. Potvrdila to v prohlášení, které ve středu z jejího pověření zveřejnila britská policie. V něm také informovala, že její otec je nadále vážně nemocný a ona sama stále trpí účinky nervové látky, která byla proti nim použita.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julija Skripalová | Foto: Yulia Skripal/Facebook | Zdroj: Reuters

Třiatřicetiletá Ruska rovněž podle BBC uvedla, že ještě není dost silná na to, aby dala médiím úplný rozhovor, ale ujistila, že za ni – ani jejího otce – „nikdo nemluví“. Rovněž uvedla, že se nyní ocitla v „naprosto odlišném životě než v tom obyčejném“, který opustila před měsícem.

Julija Skripalová požádá o politický azyl. Brzy to oznámí na tiskové konferenci, tvrdí její sestřenice

Číst článek

Ruské velvyslanectví v Londýně, které dlouhodobě usilovalo o kontakt se Skripalovou, obvinilo Británii z jejího únosu.

Třiatřicetiletá Julija Skripalová si byla plně vědoma toho, že může požádat ruské velvyslanectví v Londýně o konzulární pomoc, rozhodla se tak ale neučinit. „Mám přístup k přátelům a rodině a byla jsem uvědomena o svých zvláštních kontaktech s ruskou ambasádou, kde mi laskavě nabídli jakoukoli pomoc, kterou mohou poskytnout,“ stojí v jejím středečním prohlášení. „V tuto chvíli si nepřeji využít jejich služeb, ale pokud si to rozmyslím, vím, jak je kontaktovat,“ ujistila Skripalová.

Rusko přitom Británii v uplynulých týdnech opakovaně kritizovalo kvůli tomu, že údajně odmítá umožnit ruským diplomatům přístup ke Skripalové, která je ruskou občankou.

Nová identita

Julija Skripalová opustila nemocnici. Její stav se zlepšil, léčba ale bude pokračovat

Číst článek

Dcera Sergeje Skripala byla v pondělí propuštěna z nemocnice a odvezena na bezpečné místo. Podle listu The Times se s největší pravděpodobností zdržuje v dobře střeženém domě na venkově. Bývalý agent ruské GRU a britské MI6 Skripal zůstává v nemocnici – podle lékařů se ale i jeho stav lepší. Ani v případě Skripalové podle hlavní lékařky nemocnice v Salisbury léčba zdaleka nekončí.

Ve středečním prohlášení též potvrdila, že byla převezena na bezpečné místo. „Mám k dispozici speciálně vycvičené policisty, kteří mi pomáhají s péčí o sebe a vysvětlují mi vyšetřovací procesy, které jsou prováděny,“ sdělila žena.

List The Times už dříve uvedl, že Británie zvažuje, že Skripalovým nabídne novou identitu a život ve Spojených státech. Sestřenice Julije Skripalové Viktorija v úterý ruské agentuře Interfax řekla, že Julija požádá o politický azyl. The Times ve středu uvedl, že se mu tuto informaci nepodařilo ověřit.

Skripalovi nejspíš dostanou novou identitu a přestěhují se, píše britský tisk

Číst článek

Sestřenice, nebo figurka?

List zároveň uvedl, že zdroje z britské vlády nabádají k opatrnosti při hodnocení výroků Viktorije Skripalové, neboť ji Moskva zřejmě využívá jako svou figurku. Sestřenice Julije chtěla před časem za svou příbuznou do Británie přijet, navzdory intervencím ruských diplomatů ale nedostala britské vízum.

Ruské velvyslanectví v Londýně v úterý vyzvalo Brity, aby ruské straně „okamžitě“ předložily důkazy o tom, že Skripalová se po propuštění z nemocnice odebrala na neznámé místo z vlastní vůle. Pokud budou Skripalovi tajně přesídleni, aniž by bylo možné vyslechnout jejich verzi událostí, bude to Rusko podle zastupitelského úřadu považovat „za únos nebo přinejmenším nucenou izolaci“.

Britové tvrdí, že Skripala na počátku března otrávil kdosi látkou Novičok, která se vyráběla v 70. a 80. letech v Sovětském svazu. Premiérka Theresa Mayová v polovině března uvedla, že za otravu Skripalových je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko. Moskva obvinění opakovaně odmítla. Případ vyvolal diplomatickou roztržku mezi Ruskem a řadou západních zemí včetně Česka. Obě strany mimo jiné vzájemně vyhostily desítky diplomatů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme