Léčba je bolestivá, říká Julija Skripalová. Médiím poskytla první vyjádření od otravy Novičokem

Mám velké štěstí, že se mi podařilo přežít pokus o vraždu, řekla agentuře Reuters Julja Skripalová. V prvním vyjádření od otravy jedem Novičok dcera Sergeje Skripala také uvedla, že se snad v budoucnu podívá do Ruska. Z nemocnice Skripalovou propustili 9. dubna.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julija Skripalová v květnu 2018 | Foto: Dylan Martinez | Zdroj: Reuters

Třiatřicetiletá Skripalová byla dvacet dní v kómatu v důsledku otravy Novičokem. Ve středu v prohlášení poskytnuté agentuře Reuters řekla, že léčení bylo pro ni i pro jejího otce bolestivé a zdlouhavé.

„Použití nervově paralytické látky je šokující. Nechci zabíhat do detailů, ale léčba je invazivní, bolestivá a stresující,“ uvedla a zároveň poděkovala lékařům v nemocnici v Salisbury i lidem, kteří ji s otcem našli na ulici.

Zemanova slova o Novičoku? ‚Je natolik zkušený politik, že to udělal záměrně,‘ míní Žáček

Číst článek

Aktuální místo pobytu rodiny je tajné. „Pokračuji v léčbě, ale můj život je vzhůru nohama a snažím vypořádat se zničujícími změnami v mém fyzickém a emočním životě,“ sdělila agentuře Skripalová.

V současnosti pomáhá se zotavováním otci. Oba odmítají nabídku pomoci ruské strany. „Nikdo za nás nemluví a nejedná, mluvíme pouze za sebe.“ „Jednoho dne se snad také podívám do Ruska,“ dodala.

'Bezprecedentní výzva'

Skripalovi byli nalezeni na lavičce v městečku Salisbury 4. března. Několik týdnů byli oba v kritickém stavu a lékaři se v určité fázi obávali, že i kdyby přežili, budou trpět poškozením mozku. Léčbu bývalého špiona a jeho dcery označila ředitelka ošetřovatelské péče Lorna Wilkinsonová za „obrovskou a bezprecedentní výzvu“.

Pachatelé útoku jsou i týdny po něm neznámí a poradce britské premiérky Theresy Mayové pro národní bezpečnost Mark Sedwill na počátku května uvedl, že vyšetřování neurčilo žádné podezřelé.

Britská vláda z přípravy incidentu viní Rusko a Mayová jej označila za „nestoudný“ a „zavrženíhodný“. Moskva jakýkoli podíl na události odmítá a Londýn si podle ní svůj výklad vymyslel.

Novičok v české politice

Rusko také tvrdilo, že Novičok mohl pocházet z Česka, což vyloučila ministerstva zahraničí i obrany. Podle české diplomacie se v Česku sice v mikroskopickém množství testují nervové jedy, látka použitá k útoku na Skripala se ale na českém území nikdy nevyráběla.

Exšéf Vojenského výzkumného ústavu Šafář: Důvody odvolání neznám a teď už je mi to jedno

Číst článek

Prezident Miloš Zeman počátkem května uvedl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběl Novičok, podle Bezpečnostní informační služby nikoliv, a že se přiklonil ke zprávě armádní tajné služby.

Jeho vyjádření využil Kreml ke zpochybnění britského tvrzení, že Novičok, kterým byli v březnu v Británii otráveni někdejší dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julia, pocházel z Ruska.

Prezidentova slova o výrobě Novičoku v Česku následně popřel například premiér v demisi Andrej Babiš, sněmovní zahraniční výbor a senátní bezpečnostní a zahraniční výbor.

Na základě zpráv tajných služeb, které se podle nich neliší, uvedli, že jed se v Česku nevyráběl ani neskladoval. Senátní výbor se usnesl na tom, že Zeman sdělil o výrobě Novičoku v Česku nepravdivé informace a ohrozil české bezpečnostní zájmy.

Senátoři z klubu Starostů a nezávislých pak oznámili, že připraví materiály, které by měly vést k ústavní žalobě na prezidenta pro podezření z velezrady.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme