Léčba je bolestivá, říká Julija Skripalová. Médiím poskytla první vyjádření od otravy Novičokem

Mám velké štěstí, že se mi podařilo přežít pokus o vraždu, řekla agentuře Reuters Julja Skripalová. V prvním vyjádření od otravy jedem Novičok dcera Sergeje Skripala také uvedla, že se snad v budoucnu podívá do Ruska. Z nemocnice Skripalovou propustili 9. dubna.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julija Skripalová v květnu 2018

Julija Skripalová v květnu 2018 | Foto: Dylan Martinez | Zdroj: Reuters

Třiatřicetiletá Skripalová byla dvacet dní v kómatu v důsledku otravy Novičokem. Ve středu v prohlášení poskytnuté agentuře Reuters řekla, že léčení bylo pro ni i pro jejího otce bolestivé a zdlouhavé.

„Použití nervově paralytické látky je šokující. Nechci zabíhat do detailů, ale léčba je invazivní, bolestivá a stresující,“ uvedla a zároveň poděkovala lékařům v nemocnici v Salisbury i lidem, kteří ji s otcem našli na ulici.

Zemanova slova o Novičoku? ‚Je natolik zkušený politik, že to udělal záměrně,‘ míní Žáček

Číst článek

Aktuální místo pobytu rodiny je tajné. „Pokračuji v léčbě, ale můj život je vzhůru nohama a snažím vypořádat se zničujícími změnami v mém fyzickém a emočním životě,“ sdělila agentuře Skripalová.

V současnosti pomáhá se zotavováním otci. Oba odmítají nabídku pomoci ruské strany. „Nikdo za nás nemluví a nejedná, mluvíme pouze za sebe.“ „Jednoho dne se snad také podívám do Ruska,“ dodala.

'Bezprecedentní výzva'

Skripalovi byli nalezeni na lavičce v městečku Salisbury 4. března. Několik týdnů byli oba v kritickém stavu a lékaři se v určité fázi obávali, že i kdyby přežili, budou trpět poškozením mozku. Léčbu bývalého špiona a jeho dcery označila ředitelka ošetřovatelské péče Lorna Wilkinsonová za „obrovskou a bezprecedentní výzvu“.

Pachatelé útoku jsou i týdny po něm neznámí a poradce britské premiérky Theresy Mayové pro národní bezpečnost Mark Sedwill na počátku května uvedl, že vyšetřování neurčilo žádné podezřelé.

Britská vláda z přípravy incidentu viní Rusko a Mayová jej označila za „nestoudný“ a „zavrženíhodný“. Moskva jakýkoli podíl na události odmítá a Londýn si podle ní svůj výklad vymyslel.

Novičok v české politice

Rusko také tvrdilo, že Novičok mohl pocházet z Česka, což vyloučila ministerstva zahraničí i obrany. Podle české diplomacie se v Česku sice v mikroskopickém množství testují nervové jedy, látka použitá k útoku na Skripala se ale na českém území nikdy nevyráběla.

Exšéf Vojenského výzkumného ústavu Šafář: Důvody odvolání neznám a teď už je mi to jedno

Číst článek

Prezident Miloš Zeman počátkem května uvedl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběl Novičok, podle Bezpečnostní informační služby nikoliv, a že se přiklonil ke zprávě armádní tajné služby.

Jeho vyjádření využil Kreml ke zpochybnění britského tvrzení, že Novičok, kterým byli v březnu v Británii otráveni někdejší dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julia, pocházel z Ruska.

Prezidentova slova o výrobě Novičoku v Česku následně popřel například premiér v demisi Andrej Babiš, sněmovní zahraniční výbor a senátní bezpečnostní a zahraniční výbor.

Na základě zpráv tajných služeb, které se podle nich neliší, uvedli, že jed se v Česku nevyráběl ani neskladoval. Senátní výbor se usnesl na tom, že Zeman sdělil o výrobě Novičoku v Česku nepravdivé informace a ohrozil české bezpečnostní zájmy.

Senátoři z klubu Starostů a nezávislých pak oznámili, že připraví materiály, které by měly vést k ústavní žalobě na prezidenta pro podezření z velezrady.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme