Návrat plynařské princezny: Tymošenková formálně ohlásila kandidaturu na prezidentku Ukrajiny

Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková v úterý formálně oznámila svou kandidaturu v prezidentských volbách. Podle posledních průzkumů je favoritkou klání vůči stávajícímu prezidentovi Petru Porošenkovi, uvedla agentura AFP. První kolo voleb se uskuteční 31. března.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinská expremiérka a politička Julija Tymošenková | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

„Jsem kandidátkou na prezidentku,“ prohlásila Julija Tymošenková v Kyjevě před stovkami delegátů své strany Vlast (Baťkivščyna).

Tymošenková, která byla dvakrát šéfkou ukrajinské vlády, proslula jako jedna z vůdčích osobností takzvané oranžové revoluce. Protesty vynesly koncem roku 2004 Viktora Juščenka do prezidentského křesla, o které se ucházel i sesazený prezident Viktor Janukovyč.

Ukrajinská expremiérka a politička Julija Tymošenková s charakteristickým zatočeným copem v září 2017 | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

„Plynárenská princezna“, jak se Tymošenkové přezdívalo, se pak začátkem roku 2005 stala premiérkou, ale ještě na podzim ji Juščenko z funkce odvolal. O dva roky později do čela vlády usedla podruhé.

Hlavou státu se pak žena s charakteristických zatočeným copem málem stala v únoru 2010. Ve druhém kole prezidentských voleb ji ale porazil tehdejší vůdce opozice Janukovyč rozdílem 3,48 procentního bodu.

Za Janukovyčovy éry pak skončila bývalá premiérka ve vězení. V říjnu 2011 byla odsouzena k sedmi letům vězení a vysoké pokutě za předražený dovoz ruského plynu. Z vězení ji pak dostala revoluce na kyjevském Majdanu v roce 2014, před kterou Janukovyč prchl do ruského exilu.

Ukrajinský komik prezidentem?

Kromě Tymošenkové se o prezidentský post uchází také stávající hlava státu Petro Porošenko, kterému se přezdívá čokoládový král, a to kvůli vlastnictví četných cukrářských podniků.

Trochu Kosmo, trochu Dům z karet. Ukrajina v televizním seriálu sní o lepší zemi a lepších politicích

Číst článek

Ukrajinu chce kromě nich vést třeba i herec a komik Volodymyr Zelenskyj. Jeho kandidatura oživila prezidentskou kampaň a jeho podpora pak nečekaně roste. V některých oblastech dokonce v průzkumech vede, napsal již dříve list Ukrajinska pravda.

A dokumenty pro potřebné pro to, aby se zaregistroval jako kandidát na prezidenta, už podal také bývalý ukrajinský ministr ochrany životního prostředí Ihor Ševčenko.

Průzkumy ukrajinské neziskové organizace Deminiciatyv ukázaly, že Zelenskyj by mohl porazit Porošenka v poměru hlasů 22 ku 17 procentům.

V případném druhém kole by mohl porazit i Tymošenkovou, hlas by mu dalo nejméně 20 až 21 procent respondentů.

Podle průzkumu agentury Rejting ale žebříček favoritů nadále vede expremiérka Tymošenková s podporou téměř 21 procent dotázaných. Zatímco stávající prezident Petro Porošenko je s jedenáctiprocentní podporou na třetí příčce. A mezi ne se vklínil herec Zelenskyj.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko. | Zdroj: Reuters

Prezidentské a parlamentní volby 

Volební kampaň před prezidentskými volbami na Ukrajině už začala. Zájemci o prezidentský úřad mají na podání dokumentů čas do 3. února, pak má do 8. února včetně následovat registrace kandidátů, připomněl list Ukrajinska pravda.

O prezidentský úřad se může ucházet ukrajinský občan starší 35 let a ovládající ukrajinštinu. Podmínkou také je, aby v zemi prožil deset let před dnem voleb.

Ukrajinci budou volit hlavu státu 31. března. Rok 2019 bude pro Ukrajinu velkým volebním rokem, protože kromě prezidentských se mají na podzim konat i volby parlamentní.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme