Tyhle volby byly fraška, Porošenko zfalšoval výsledky, tvrdí Tymošenková. K soudu ale nepůjde

Zneužití sčítacích technologií i vládní administrativy a nákup hlasů za státní peníze – z toho v úterý obvinila ukrajinského prezidenta Petra Porošenka neúspěšná kandidátka na prezidentku Julija Tymošenková. Podle ní bylo nedělní první kolo prezidentských voleb fraškou. Výsledky ale u soudu nenapadne, nevěří totiž v nezávislost ukrajinské justice.

SLEDOVALI JSME ONLINE Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinská expremiérka a prezidentská kandidátka Julija Tymošenková | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

Lídryně strany Vlast zpochybnila už v neděli večer odhady výsledků, které ji shodně přisuzovaly třetí místo. To obsadila i podle průběžných výsledků – při sečtení 99,68 procenta okrsků má 13,39 procenta.

Julija Tymošenková ale tvrdí, že podle jejích vlastních odhadů měla získat 21 procent a postoupit do druhého kola s Volodymyrem Zelenským místo Petra Porošenka.

Stane se ze seriálového prezidenta i ten skutečný? Zelenského politická nezkušenost se voličům líbí

Číst článek

„Chtěla bych zdůraznit, že Porošenkovo zvolení bylo zfalšované a že se do druhého kola nedostal čestným způsobem,“ uvedla v úterý Tymošenková. Stížnost k soudu ale podávat nebude, nevěří totiž v nezávislost justice. „Porošenko privatizoval soudní systém,“ řekla expremiérka.

‚Kandidát klon‘

Podle kandidátky si současný prezident koupil hlasy za státní peníze mimo jiné jednorázovým přidáním seniorům.

Cítí se poškozená také kandidátem Jurijem Volodymyrovičem Tymošenkem, který ji měl kvůli shodnému příjmení i iniciálám odčerpat hlasy. Dosud nepříliš známý poslanec Tymošenko podle průběžných výsledků získal 0,62 procenta.

Podle ukrajinského novináře Romana Kravěce nese Tymošenková svou třetí porážku v prezidentských volbách velmi těžce a v pondělí ani nedorazila do své kanceláře.

Ve druhém kole voleb, které se bude konat 21. dubna, Tymošenková nepodpoří ani jednoho z kandidátů Zelenskyj-Porošenko. „Ani jeden není s to zvládnout výzvy stojící před zemí. Nedokážou skoncovat ani s válkou, ani s bídou,“ prohlásila.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme