Kdo nahradí Junckera v čele Evropské komise? Kandidátů je podle ministra Petříčka ‚celá řada‘

O tom, kdo převezme po Jeanu-Claudovi Junckerovi křeslo v čele Evropské komise, budou prezidenti a premiéři členských států jednat již tento čtvrtek. Kandidátů na tuto pozici je podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka „celá řada“. Šéf diplomacie se v Lucemburku účastní jednání Rady pro všeobecné záležitosti.

Lucemburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka EU, evropská vlajka, Evropská unie, Evropská komise | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Předseda Evropské rady Donald Tusk má přitom za úkol vést ve čtvrtek jednání o tom, koho summit předloží europarlamentu jako budoucího šéfa komise.

Věc byla doposud projednávána jednotlivými prezidenty a premiéry separátně v různých částech unie. V Budapešti se například na téma setkali představitelé zemí visegrádské čtyřky – Česka, Maďarka, Polska a Slovenska.

Možnými kandidáty jsou vyjednávač EU pro brexit Michel Barnier, bulharská politička Kristalina Georgievová nebo španělský socialista Josep Borell. Opakovaně se objevuje i jméno končící německé kancléřky Angely Merkelové. Ta ovšem několikrát vyloučila, že by měla o pozici šéfa komise zájem.

Ministr Petříček by uvítal, kdyby na některé z klíčových pozic skončil kandidát zastupující země V4. Připomněl slovenského místopředsedu komise a zároveň kandidáta na šéfa komise Maroše Šefčoviče. „Je to podle mne silný kandidát, jedno z možných jmen na vysoké posty,“ uvedl Petříček.

V4 se podle Babiše neshodla na kandidátovi do čela Komise. ‚Nemá důvěryhodného politika,‘ říká Prouza

Číst článek

Výrazný německý kandidát Manfred Weber křeslo s největší pravděpodobností nezíská, jelikož je zároveň vedoucím kandidátem evropských lidovců. Prezidenti a premiéři totiž odmítají kandidáty, kteří jsou volebními lídry určité evropské politické rodiny a zároveň kandidáty do čela komise.

V tom, kdo se nakonec stane šéfem komise, hraje roli mnoho faktorů – politická příslušnost, země původu či pohlaví. Ve hře jsou zároveň další vysoké evropské posty, například křeslo v čele Evropské radě právo pro Donaldu Tuskovi, který končí na podzim, post lídra unijní diplomacie, šéfa Evropské centrální banky nebo předsedy europarlamentu.

Definitivní rozhodnutí by mělo padnout ještě tento měsíc před ustavující schůzí nového europarlamentu, která bude na počátku července. Pokud se nového šéfa komise nepodaří vybrat ve čtvrtek, nelze vyloučit svolání mimořádného summitu EU. Ten by se musel konat ještě tento měsíc.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme