Juncker: Chybí nám společná definice solidarity. Nepřijmout ani děti z řad migrantů je skandální

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker považuje za skandální skutečnost, že některé unijní země, mezi nimi i Česko, naprosto odmítají přijímat migranty, a odmítly dokonce přijmout děti bez doprovodu. Třiašedesátiletý šéf EK to uvedl to v rozhovoru, který vyšel ve víkendovém vydání listu Le Monde.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jean-Claud Juncker | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

„Kvóty přijali ministři vnitra v září 2015,“ reagoval Juncker na otázku, zda nelituje toho, že navrhnul migrační kvóty.

Reportér Le Mondu se předsedy EK v dovětku otázal, zda kvóty nepodnítily debatu s východními členy unie. Proti kvótám byly při jednání ministrů Slovensko, Maďarsko, Česko a Rumunsko.

Lidé nabídli domovy pro 50 syrských sirotků. ‚Ozývají se spontánně,‘ říká mluvčí výzvy Češi pomáhají

Číst článek

„Chybí nám společná definice solidarity. Navrhnul jsem Maďarům, Čechů, Polákům a dalším, aby přijali alespoň děti bez doprovodu, bez rodičů, bez rodiny. Považuji za skandální, že to někdo odmítá, když Evropa skýtá na jejich ochranu prostor,“ odpověděl Juncker.

Na otázku, zda zmíněné země jeho návrh vyslyší, předseda EK odpověděl: „Myslím, že to vážně zvažují. Byl by to alespoň elementární projev solidarity. Bezpochyby by to také pomohlo zemím Visegrádu (Česko, Polsko, Maďarsko, Slovensko – pozn. red.), ostatní unijní země by pro ně pak měly větší pochopení. To, že některé země zcela odmítají uprchlíky, a zhoubné promluvy o tom, že Evropa čelí muslimské invazi, jsou nepřijatelné.“

Slovensko může přijmout desítky syrských sirotků, bohaté je na to dost, řekl premiér Pellegrini

Číst článek

Desítky sirotků na Slovensko?

Slovenský premiér Peter Pellegrini minulý týden uvedl, že Slovensko by mohlo přijmout několik desítek syrských sirotků. Plán kritizovala vládní Slovenská národní strana (SNS), která je jednou ze tří koaličních stran.

V Česku se o možnosti přijmout syrské sirotky rozpoutala v září bouřlivá diskuse. O plánu se hovořilo i v Poslanecké sněmovně, kde opoziční TOP 09 neprosadila usnesení, aby dolní komora požádala vládu o přijetí nejméně 50 syrských dětí z uprchlických táborů. K přijetí dětí, které navrhovala europoslankyně Michaela Šojdrová, vyzvala premiéra Andreje Babiše téměř polovina senátorů.

Babiš nakonec požádal Šojdrovou a zástupce neziskových organizací, aby vybrali syrské sirotky, kteří by mohli být z uprchlických táborů přesunuti do Česka. Příliš však nevěří tomu, že takové děti najdou. Premiér prosazuje pomoc dětem mimo Česko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme