Juncker: Pařížské atentáty ohrozily svobodu volného pohybu lidí po Evropě

Schengenský systém volného pohybu lidí po Evropě je podle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera částečně v kómatu. Evropa se ale nesmí Schengenu vzdát, protože by to ohrozilo její podstatu. Před poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku tak Juncker reagoval na návrhy některých zemí obnovit kontroly i na vnitřních evropských hranicích, a to po teroristických útocích v Paříži.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker během debaty o schengenském systému volného pohybu v Evropském parlamentu ve Štrasburku

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker během debaty o schengenském systému volného pohybu v Evropském parlamentu ve Štrasburku | Zdroj: Reuters

„Ducha Schengenu je třeba chránit a vzkřísit ho. Je to základní stavební kámen jednotné Evropy,“ upozornil Jean-Claude Juncker.

„Jeho zrušením bychom ztratili nejen volný pohyb lidí uvnitř schengenského prostoru, ale daleko víc. Třeba jednotná evropská měna by bez Schengenu neměla smysl,“ řekl Juncker.

Myšlenky na zpřísnění kontrol uvnitř schengenského prostoru se objevily například v Nizozemsku. Nezískaly ale podporu jiných zemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Schengen má namále, tvrdí předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Více zpravodaj Pavel Novák a ředitel Europeum Vladimír Bartovic

Navrhovatelé předpokládají, že teroristé by pak nemohli tak snadno cestovat ze země do země. Hlavní podezřelý z pařížských útoků Salah Abdeslam uprchl z Paříže do Belgie a nikdo ho nezadržel. Kontroly na hranicích by možná hledané lidi odhalily.

Podle belgického poslance z liberální frakce v Evropském parlamentu Guye Verhofstadta není třeba obnovovat hraniční kontroly, ale stačí vybudovat evropskou policejní výzvědnou službu.

Kdyby už existovala, francouzští policisté by měli od belgických kolegů informaci o tom, že Abdeslam je podezřelý, a zadrželi by ho, když ho v noci po útocích kontrolovali severně od Paříže.

Jak by kontroly na vnitřních schengenských hranicích vypadaly, si mohou vyzkoušet řidiči přijíždějící přes Rýn z Německa do Štrasburku. V asi kilometrové frontě před vjezdem do Francie čekají více než půl hodiny.

Kontroly Francie zavedla kvůli konferenci o změnách klimatu, která bude na začátku prosince v Paříži.

Důkladnější prohlídky čekají i občany Evropské unie, kteří se vracejí do zemí schengenského prostoru, protože atentáty v Paříži spáchali částečně i občané EU.

Schengenský prostor | Foto: Český rozhlas

Pavel Novák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme