Juncker si 30 let vede seznam lidí, kteří ho zradili. Černé knížce říká ‘Malý Maurice‘

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker si zapisuje jména svých politických nepřátel a kritiků. Vede si na to notýsek, kterému říká Malý Maurice (Le Petit Maurice). Existenci této "černé listiny" šéf komise prozradil nedávno v rozhovoru pro belgický tisk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradě | Zdroj: Reuters

„Mám malou černou knihu, kde během 30 let zapisuji jména lidí, kteří mě zradili,“ řekl v rozhovoru Jean Claude Juncker. Kdo je na jeho seznamu nepřátel, drží ale v tajnosti. Prozradil pouze, že v notýsku není moc záznamů.

Jména si prý do něj zapisoval už během své 18leté kariéry lucemburského premiéra a tehdy ho používal proti svým politickým oponentům. Když na něj nějaký lucemburský politik zaútočil, Juncker ho podle svých slov varoval: „Dej si pozor. Čeká na tebe Malý Maurice!“

Britská média spekulují, že vysoko na Junckerově seznamu je jméno jednoho z vůdců kampaně za odchod Británie z Evropské unie Nigela Farage, který na Junckera roky v europarlamentu útočil. Sám šéf EK ale v rozhovoru o Farageovi mluvil s respektem a označil ho za zábavného a sečtělého člověka.

Evropské deníky v souvislosti s Junckerovým ‘Malým Mauricem‘ také spekulují, že by v něm mohla figurovat jména bývalého britského premiéra Davida Camerona, předsedy maďarské vlády Viktora Orbána nebo dalšího předního odpůrce EU v Británii a současného ministra zahraničí Borise Johnsona.

Proč Juncker svému zápisníku říká Malý Maurice? Šéf Evropské komise vysvětlil, že název vychází z německého výrazu "zahořklost malého Maurice". Z toho je podle některých komentátorů zřejmé, co k lidem na jeho "černé listině" cítí.

Jean-Claude Juncker byl v letech 1995–2013 lucemburským premiérem. Předsedou Evropské komise je od listopadu 2014. V poslední době se spekuluje o jeho zdravotním stavu i o jeho setrvání v čele EK. Na Junckerovu hlavu se totiž snesla kritika v souvislosti s britským rozhodnutím vystoupit z Evropské unie a také v souvislosti s migrační krizí. Juncker ale několikrát dal najevo, že odstoupit nehodlá.

Jean-Claude Juncker | Foto: Český rozhlas

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme