Juščenko byl otráven dioxinem, potvrdili lékaři

Příčinou záhadného onemocnění opozičního kandidáta na ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka byla skutečně otrava. Rakouští lékaři dnes na tiskové konferenci potvrdili, že v Juščenkově krvi zjistili stopy jedovatého dioxinu. Lékařská expertíza ale nemohla určit, zda byl Juščenko otráven úmyslně cizím zaviněním.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Juščenko před a po nemoci

Viktor Juščenko před a po nemoci | Zdroj: ČTK

"Podle výsledku testů, které proběhly během uplynulých 24 hodin, krevního zkoušky přesvědčivě ukázaly, že nemoc pana Juščenka má příčinu v otravě dioxinem," řekl novinářům vedoucí lékař elitní soukromé vídeňské nemocnice Rudolfinerhaus Michael Zimpfer.

Juščenko byl na soukromé rakouské klinice vyšetřován již v září. Znovu pak přijel do Vídně v pátek a hned večer se podrobil dalšímu důkladnému vyšetření. Lékaři mu při této příležitosti prověřili fungování všech orgánů včetně kostry a udělali rozbory krve, aby mohli stanovit svou definitivní diagnózu.

Padesátiletý opoziční kandidát onemocněl náhle 6. září, ale až o čtyři dny později přijel do Vídně na léčení. Problémy začaly silnými zažívacími potížemi, potom jeho pokožka dostala nepřirozené zabarvení a ve tváři se objevily jizvy jako po neštovicích. Otrava mladického a fotogenického politika úplně proměnila a dala mu stařecký výraz.

Po návratu do Kyjeva Juščenko prohlásil, že otrava mimořádně silnou dávkou dioxinu je dílem jeho politických protivníků na Ukrajině. Během celé kampaně před prezidentskými volbami musel Juščenko užívat silné utišující prostředky. Podle odhadů lékařů jizvy na Juščenkově tváři v blízké době nezmizí, pacient se ale z nemoci rychle zotavuje. Léčení může trvat dva až tři roky.

Dioxiny mnozí považují za "superjed". Jedná se o silně toxické organické látky vznikající například při technologické výrobě pesticidů a desinfekčních látek, popřípadě při spalování uhlovodíků a uhlí. Z ekologického hlediska jsou velmi nežádoucí a nesnadno odbouratelné. Následky dioxinů se objeví obvykle až po delší době od zasažení.

Z celkem sedmnácti dioxinů zvláště škodících lidskému organismu je nejnebezpečnější takzvaný seveský dioxin, nazvaný podle havárie chemické továrny z roku 1976 v severoitalském městě Seveso. Jedovatý mrak tehdy zasáhl území, na kterém žilo 220 tisíc lidí. Na tvářích nejvíce postižených se po dvou měsících objevilo chlorakné.

Tento typu dioxinu navíc poškozuje játra, centrální nervovou soustavu nebo imunitní systém. Pro člověka může být smrtelný už jeden miligram látky. Dlouhodobé působení dioxinů na přírodu a člověka se prokázalo i ve Vietnamu, kde Američané za války použili defoliant Agent Orange s vysokým obsahem tohoto jedu.

Pavla Jazairiová, Martin Hromádka, Mária Mikušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme