Juščenko jmenoval Tymošenkovou premiérkou

Nově zvolený ukrajinský prezident Viktor Juščenko jmenoval úřadující premiérkou svou blízkou spolupracovnici Juliji Tymošenkovou. Jmenovací dekret podepsal Juščenko ještě před odletem do Moskvy, kam zamířil na svoji první zahraniční cestu. Tymošenkovou musí ještě v premiérském křesle potvrdit ukrajinský parlament.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julia Tymošenková, Viktor Juščenko | Zdroj: ČTK

Tymošenková, radikální opoziční vůdkyně, byla klíčovou silou vlny opozičních protestů proti zfalšovaným výsledkům listopadových prezidentských voleb, v nichž domněle zvítězil bývalý premiér Viktor Janukovyč.

Jmenování Tymošenkové do funkce předsedkyně vlády patrně pobouří Rusko, které ve volbách podporovalo Janukovyče a kritizovalo opozici. Juščenko je právě dnes na jednodenní návštěvě Moskvy. Na svou první zahraniční návštěvu do ruské metropole zamířil ihned po své nedělní inauguraci.

Komentátoři se teď nemůžou shodnout v tom, jestli setkání s ruským prezidentem Vladimír Putinem bude pouze formální, nebo se už budou řešit zásadní věci. Cílem Juščenkovy politiky je vstup Ukrajiny do evropských struktur, prezident Putin to ale neslyší rád.

Je o čem mluvit a je potřeba diskutovat otevřeně a věcně, prohlásil Juščenko před setkáním s Vladimirem Putinem. Jak dodal, zejména je nutné probrat situaci, která vznikla mezi Ruskem a Ukrajinou během posledních týdnů. Rozhodně ale nechce vytvářet nové problémy.

Juščenko bude chtít vědět, jak si ruský prezident představuje další rozvoj tržně-ekonomických vztahů, především dohody podepsané s Juščenkovým předchůdcem Leonidem Kučmou. Pro Rusko je Ukrajina nejdůležitější tranzitní zemí ruské ropy a plynu do Evropy.

Na druhou stranu má Ukrajina ve svém sousedovi největšího obchodního partnera a etničtí Rusové tvoří téměř pětinu ukrajinské populace. Proto podle pozorovatelů přijde během setkání prezidentů řeč i na postavení ruštiny na Ukrajině a možnost zavedení dvojího občanství.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme