Juščenko přijíždí na návštěvu Polska

Sporné body v polsko-ukrajinské minulosti, ropovod Oděsa a Evropská unie - to jsou hlavní témata oficiální návštěvy ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka ve Varšavě. Polsko a Ukrajina mají sice po "oranžové" prozápadní revoluci mimořádně dobré vztahy, zůstávají v nich ale i stíny minulosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Juščenko

Viktor Juščenko | Zdroj: ČTK

Jedním z nich je otázka lvovského hřbitova Orlat, kde jsou pohřbeni polští vojáci z druhé světové války. Část ukrajinské veřejnosti je považuje za okupanty, kteří mají na svědomí smrt mnoha lidí na dnešní západní Ukrajině.

Viktor Juščenko se zavázal, že problém pohřebiště Orlat vyřeší ještě v tomto roce. Podle něj je to v podstatě otázka výběru vhodných symbolů, které by neměly urážet cítění ukrajinské ani polské strany.

Kyjev se spoléhá na pomoc Varšavy při jednáních o vstupu Ukrajiny do Evropské unie. V rozhovoru pro dnešní polský tisk Juščenko připomněl, že Ukrajina není zemí, která s Evropou sousedí, naopak - je její součástí a bez Ukrajiny by Evropa nebyla kompletní.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme