Juščenko složil přísahu a stal se prezidentem Ukrajiny

Reformátor Viktor Juščenko dnes složil v parlamentu přísahu a stal se tak třetím prezidentem Ukrajiny v postsovětském období této republiky. Slavnostní akt, kterým se vítěz kontroverzních voleb ujme úřadu hlavy státu, ukončil i nejvážnější politickou krizi v zemi od vyhlášení nezávislosti v roce 1991. V následném projevu k ohromnému davu v centru Kyjeva označil hrdina oranžové revoluce za svůj hlavní cíl vstup země do Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Juščenko | Zdroj: ČTK

V prezidentském slibu se Juščenko zavázal hájit svrchovanost a nezávislost země, pracovat pro blaho vlasti a lidu, chránit práva a svobody občanů. "Budu respektovat ústavu a posilovat váhu Ukrajiny ve světě," prohlásil s rukou položenou na ukrajinské ústavě a na bibli ze 16. století.

Ceremoniálu se zúčastnili zástupci více než 60 zemí a organizací, mezi nimi odstoupující americký ministr zahraničí Colin Powell, generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer a polský prezident Alexander Kwašniewski. Mezi hosty byli také bývalý český prezident Václav Havel a předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Na slavnostním ceremoniálu ale chyběl poražený kandidát Viktor Janukovyč, který dodnes Juščenkovi ke zvolení nepogratuloval. Naopak opětovně potvrdil, že jeho vítězství neuznává. Juščenko byl vyhlášen vítězem opakovaného druhého kola ukrajinských prezidentských voleb z 26. prosince, v němž získal 51,99 procenta hlasů.

V projevu k ohromnému davu příznivců v centru města označil Juščenko za svůj hlavní cíl vstup země do Evropské unie. "Naše cesta do budoucna je cestou do sjednocené Evropy. My spolu s ostatními evropskými národy patříme k jedné civilizaci, vyznáváme stejné hodnoty," prohlásil Juščenko před několika stovkami tisíců lidí, shromážděných na zcela zaplněném náměstí Nezávislosti.

Při dvacetiminutovém projevu, kdy mu stála po boku manželka s jejich pěti dětmi, se Juščenko ani jednou výslovně nezmínil o Rusku. Naznačil pouze, že hodlá ukrajinskou politiku přiblížit západu a současně zachovat dobré vztahy s Ruskem. "Jsme připraveni respektovat zájmy jiných států. Avšak pro mě stejně jako pro vás stojí na prvním místě naše národní zájmy," řekl.

Juščenko se stal definitivně vítězem prezidentských voleb teprve ve čtvrtek, kdy ukrajinský nejvyšší soud s konečnou platností potvrdil výsledek prosincových voleb. Druhé kolo z 21. listopadu, v němž podle volební komise zvítězil Juščenkův oponent Viktor Janukovyč, muselo být kvůli mnoha obviněním z podvodu opakováno.

Při novém hlasování 26. prosince sice jasně zvítězil Janukovyč, ale před definitivním vyhlášením výsledků musela justice vyřešit velké množství stížností na údajnou neregulérnost voleb, které podal poražený kandidát Janukovyč.

Svoji první zahraniční cestu podnikne nový šéf státu hned v pondělí do Moskvy, která je hlavním obchodním partnerem Ukrajiny. V jeho programu v nadcházejících dnech jsou i návštěva Rady Evropy, Evropského parlamentu a Světového ekonomického fóra ve Švýcarsku. V sobotu dostal Juščenko pozvánku také od amerického prezidenta k návštěvě Washingtonu.

Miroslav Karas, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme