Juščenko vyhrál volby na Ukrajině, Janukovyč se odvolá k soudu

V opakovaných prezidentských volbách na Ukrajině zvítězil kandidát opozice Viktor Juščenko. Konečné oficiální výsledky nebyly sice ještě oznámeny, ale podle dílčích údajů Juščenko už nemůže být svým rivalem, dosavadním premiérem Viktorem Janukovyčem předstižen. Janukovyčův tým se ale hodlá odvolat k soudu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Juščenko

Viktor Juščenko | Zdroj: ČTK

Po sečtení téměř 95 procent odevzdaných hlasů získal Juščenko 52,91 procenta, zatímco Janukovyč 43,31 procenta hlasů. V absolutních číslech představuje Juščenkův náskok téměř tři miliony hlasů, což znamená, že Janukovyč už nemůže tento rozdíl při sčítání zbývajících lístků ani teoreticky vyrovnat.

"Lid prokázal svou sílu. Postavil se proti jednomu ze zřejmě nejcyničtějších režimů ve východní Evropě," řekl Juščenko tisícům svých přívrženců, kteří se shromáždili na kyjevském náměstí Nezávislosti. "Naše budoucnost nezávisí ani na Moskvě, ani na Polsku, ani na Americe, ani na Evropě," zdůraznil.

Ústřední volební komise dále oznámila, že nedělních voleb se zúčastnilo 77,22 procenta oprávněných voličů, což je o něco méně než 21. listopadu při později zrušeném druhém kole. Tehdy přišlo k urnám 80,85 procenta voličů.

Volby potvrdily, že Ukrajina zůstává rozdělená na ruskojazyčný východ a proevropský západ. Juščenkovi blahopřál ke zvolení polský prezident Aleksander Kwašniewski a také prezident Gruzie Michail Saakašvili. Z Moskvy zatím žádná reakce prezidenta Vladimira Putina nepřišla.

Pozorovatelé z Ruska upozornili na řadu narušení průběhu voleb. Západní pozorovatelé naopak hodnotí volby jako demokratické. Podle jejich názoru se objevily pouze technické potíže a k žádnému systematickému falšování jako v předchozím zrušeném druhém kole nedošlo.

Poražený premiér Janukovyč přesto hodlá výsledky voleb zpochybnit u nejvyššího soudu. Tvrdí, že to byl tentokrát Juščenko, kdo získal na tři miliony hlasů podvodem. Údajně již byly podány stovky protestů. Janukovyčovi zástupci ale zatím nevědí, zda volby napadnou jako celek.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme