Kanadská vládní krize se prohlubuje. Kvůli údajnému ovlivňování vyšetřování korupce skončila další ministryně

Vláda kanadského premiéra Justina Trudeaua se potýká se stále hlubší krizí. Kvůli jeho údajné snaze ovlivňovat vyšetřování korupce obří firmy SNC-Lavalin opustila v pondělí kabinet další ministryně a premiérova blízká spolupracovnice. Svůj odchod zdůvodnila ztrátou důvěry v přístup vlády. Premiér Trudeau, jehož popularita v posledních týdnech klesá, pochybení v případu odmítá, uvedla stanice BBC.

Ottawa Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně odpovědná za vládní účty Jane Philipottová oznámila svou rezignaci dopisem

Ministryně odpovědná za vládní účty Jane Philipottová oznámila svou rezignaci dopisem | Foto: Patrick Doyle | Zdroj: Reuters

Ministryně odpovědná za vládní účty Jane Philipottová oznámila svou rezignaci dopisem, v němž dala najevo „vážné obavy“ z „důkazů o snahách politiků a úředníků vyvíjet tlak na bývalou ministryni spravedlnosti, aby ovlivnila případ“, v němž figuruje SNC-Lavalin. V této situaci byla pro ní další účast ve vládě neúnosná, dodala.

Trudeau reagoval slovy, že je mu jejího odchodu líto, nicméně jej chápe.

Kanadský premiér čelí nařčení, že zasahoval do vyšetřování korupční kauzy

Číst článek

Skandál se týká strojírenské a stavební společnosti SNC-Lavalin Group Inc., kterou úřady vyšetřovaly kvůli podezření z úplatků při získávání zakázek v Libyi. Zmíněná exministryně Jody Wilsonová-Raybouldová vládu opustila už v únoru a uvedla, že čelila tlaku, aby firma neskončila před soudem. Hovořil s ní prý o tom i sám premiér.

Kromě dvojice ministryň již kvůli aféře opustil Trudeaua i jeho přední poradce Gerald Butts. Konzervativní opozice vyzvala liberálního premiéra, aby v souvislosti s rozrůstajícím se problémem rezignoval.

V Kanadě se letos v říjnu budou konat parlamentní volby a průzkumy naznačují, že dosud populární Trudeau by mohl na aféru doplatit.

Premiér trvá na tom, že všechny rozhovory, které s bývalou ministryní spravedlnosti vedl, byly v rámci zákona. Obával se prý toho, že pokud by firma šla k soudu, byly by v ohrožení tisíce pracovních míst Kanaďanů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme