‚Superhrdinka roku 2022.‘ Polský týdeník ocenil aktivistku za práva žen na interrupci Wydrzyńskou

Polskou superhrdinkou za rok 2022 se podle společenského týdeníku Wysokie Obczasy stala aktivistka za práva žen Justyna Wydrzyńská, kterou minulý týden okresní soud ve Varšavě odsoudil k osmi měsícům veřejně prospěšných prací. Wydrzyńská patří k lidskoprávní organizaci Abortion Dream Team, která pomáhá Polkám podstupovat interrupci v zahraničí.

Od stálého zpravodaje Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Součástí ocenění je i finanční odměna ve výši asi 50 tisíc korun. Tu Wydrzyńská poskytne na pomoc ženám, které vyhledají pomoc kvůli umělému přerušení těhotenství.

Justyna Wydrzyňská v roce 2020 poslala ženě přípravek misoprostol na její žádost. O zásilce se ale dozvěděl manžel těhotné ženy a vše nahlásil. Wydrzyńská byla obviněná z držení drog a napomáhání k potratu, což je v Polsku nelegální. Soud ji nakonec shledal vinnou jen z druhého činu. Hrozily jí až tři roky vězení.

V Polsku odmítli přísnější pravidla pro potraty. Trestné měly být také informace o interrupcích

Číst článek

Sama Wydrzyńská u soudu v minulém týdnu uvedla, že tabletami pomohla už druhé zoufalé ženě, která se stala obětí násilnického a žárlivého partnera. Sama před lety zažila totéž, a to se třemi dětmi. Pilulky poskytla ze soucitu a s vědomím, že je Světová zdravotnická organizace (WHO) pokládá za naprosto bezpečné a že je ve světě užívají miliony žen.

„Necítím se vinna. Vinen je polský stát. Pomohla jsem Anně, když ji nikdo jiný už nechtěl pomoci. To je lidskost, které se nezřeknu. Nebudu se stydět, anebo pokládat to, co jsem udělala, za zločin,“ zdůraznila.

Obhájkyně Anna Bargielová uvedla, že jde o politický případ, který vytvoří precedens. Žádala soud, aby její klientku zprostil viny. Upozornila také, že tento „test spravedlnosti“ se odehrává v situaci, kdy podpora pro právo na interrupce ve společnosti roste – a odsouzením Wydrzyńské podle ní soud odsoudí polovinu polské společnosti.

Výzkumná společnost SW Research totiž nedávno provedla šetření, kdy se Poláků ptala, jak by se zachovali, kdyby byla v roli Wydrzyńské. Polovina dotázaných odpověděla, že stejně.

Nyní ji společenský časopis Wysokie Obczasy označil za polskou superhrdinku.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme