K atentátu v Ankaře se přihlásili Sokoli osvobození Kurdistánu. Hrozí dalším útokem

K odpovědnosti za nedělní atentát v Ankaře, který si vyžádal životy 37 lidí, se dnes přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK). Vláda už útok připsala zakázané Straně kurdských pracujících (PKK), která je však podle mínění odborníků s TAK úzce propojená. Německo kvůli obavám z dalších útoků nechalo uzavřít zastupitelské úřady v Ankaře a Istanbulu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrem Ankary otřásl 13. března výbuch | Zdroj: Reuters

Sebevražedný útok otřásl ankarskou čtvrtí Kizilay v neděli v podvečer. Auto naložené trhavinami explodovalo poblíž autobusového dopravního uzlu, kde v tu dobu na zastávkách čekalo mnoho lidí.

Turecká vláda rychle obvinila Kurdy z PKK a jako odvetu zahájila v pondělí nálety na pozice této strany na severu Iráku. Zahynulo při nich 45 kurdských bojovníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Skupinu Sokoli za svobodný Kurdistán přiblížil odborník na kurdskou problematiku Tomáš Kaválek z Asociace mezinárodních otázek

Radikální skupina Sokoli osvobození Kurdistánu bojuje dlouhodobě proti turecké vládě a přihlásila se také k únorovému atentátu, při němž v Ankaře zahynulo 30 lidí, hlavně vojáků.

Nedělní atentát byl podle ní odvetou za vojenské operace, které proti kurdské menšině na východě země vede turecká armáda z rozkazu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. TAK na svých internetových stránkách rovněž uvedla, že má v úmyslu zaútočit znova.

Odnož PKK pro 'speciální operace'

„Analytici tuto skupinu popisují jako odnož PKK pro speciální operace. Od roku 2004 dost experimentovala třeba i s teroristickými útoky, které byly namířené například i proti turistickým cílům, experimentovala i se sebevražednými útoky,“ řekl Českému rozhlasu Tomáš Kaválek z Asociace mezinárodních otázek.

„PKK samozřejmě popírá, že by to byla jejich součást, nicméně většina analytiků se shoduje na tom, že je to jejich organizace. Několik let o nich moc nebylo slyšet a poprvé o sobě dali vědět na konci minulého roku, kdy zaútočili na istanbulské letiště.“

Sokoli osvobození Kurdistánu o sobě tvrdí, že se od PKK odštěpili a operují samostatně. Turecké úřady se domnívají, že skupina TAK je pro Stranu kurdských pracujících pouze jakýmsi pláštíkem v případě, že spáchá útok, při němž zahynou civilisté a který vyvolá rozhořčení obyvatel.

PKK tvrdí, že skupinu TAK tvoří její bývalí členové, kteří nesouhlasí s jejími snahami o mírový proces. Ten byl loni přerušen právě poté, co turecká armáda zahájila bojové operace na východě země.

Německo uzavřelo velvyslanectví

Německá ambasáda v Ankaře i konzulát v Istanbulu jsou od dnešního rána zavřené kvůli bezprostřední hrozbě teroristického útoku. Potvrdilo to německé ministerstvo zahraničí. Stejně tak úřady preventivně vyklidily německou školu v Istanbulu. Zda to souvisí s výhrůžkou TAK, není jasné.

Němečtí turisté se už jednou letos stali terčem útoku přímo v centru Istanbulu. O život tehdy přišlo 13 lidí, útočníkem byl člen takzvaného Islámského státu.

Policista střeží německý konzulát v Istanbulu, který je od rána uzavřený | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme