K atentátu v Londýně může dojít kdykoli, varuje expertka na terorismus

Otázka nezní jestli, ale kdy, vyjadřují se přední experti k možnosti velkého teroristického útoku v Londýně. Jenže britská metropole zažila poslední velký atentát v létě 2005 a od té doby se snahám teroristů úspěšně brání. Pochvalu zaslouží nejen bezpečnostní složky, ale také bdělá veřejnost. Myslí si to přední odbornice na boj s terorismem, podle níž se případní útočníci budou snažit vyvolat „národní šok“.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odbornice na bezpečnostní hrozby Sally Leivesleyová

Odbornice na bezpečnostní hrozby Sally Leivesleyová | Foto: Jiří Hošek

Londýnské metro se zdá jako neohlídatelný a lákavý cíl teroristů. Jenže kombinace tisíců kamer, bezpečnostních hlášení a bdělých cestujících posledních skoro 10 let poskytuje spolehlivou ochranu. Bezpečnostní složky stále dokola opakují: „Nemáme informace o chystaném útoku“.

„Když nám dnes úřady říkají, že nemají zpravodajské informace o teroristickém spiknutí, znamená to, že nevědí, že se něco chystá. Dříve jsme ze stejných slov měli určitou jistotu, že ze všech dostupných poznatků velkému útoku nic nenasvědčuje,“ uvádí skepticky Sally Leivesleyová, odbornice na bezpečnostní hrozby.

Přehrát

00:00 / 00:00

„K velkému atentátu může dojít kdykoli,“ varuje Londýn expertka na terorismus a krizové situace Sally Leivesleyová. Mluvil s ní Jiří Hošek

Šéfka společnosti Newrisk ale současně chválí propracovaný londýnský systém rychlé reakce po případném útoku, který rozhoduje nejen o ztrátách na životech.

„Prvních pár vteřin po velkém útoku, kdy veřejnost pochopí vážnost situace, dostane se rychle ze zasažené oblasti nebo vyhledá úkryt za tvrdou překážkou, je klíčových. Policie vám v té chvíli život nezachrání. Před londýnskou olympiádou policie vypracovala užitečný systém rychlého přenosu informací mezi jednotlivými budovami v dané oblasti, mezi sousedními obchodníky,“ říká jedna z nejvyužívanějších expertek na terorismus.

Leivesleyová připomíná, že v Británii je v oběhu mnohem menší počet střelných zbraní a výbušnin, než v jiných srovnatelných zemích. Mnohem pravděpodobnější je tak lokální útok s použitím nožů nebo pokus najet s autem do davu lidí.

„Města, jako je Londýn, budou mít filosofii, že metropole prostě musí fungovat dál bez ohledu na to, co se stane. Ale když teroristé zaútočí současně na vícero míst ve městě nebo koordinovaně na několik cílů v jedné zemi, pak nastane jakýsi národní šok. A přesně to je strategický cíl teroristických útoků,“ dodává Sally Leivesleyová.

Právě proto, že jsou Britové sdělovacími prostředky neustále „masírováni“ teroristickým nebezpečím, je pravděpodobnost zmiňovaného národního šoku i vzhledem k povaze ostrovanů relativně malá.

Jiří Hošek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme