K atentátům v Ammánu se přihlásila Al-Káida

K odpovědnosti za teroristické útoky v jordánském Ammánu se přihlásila irácká odnož teroristické sítě Al-Káida. Po organizátorech atentátu pokračuje intenzivní pátrání. Útoky si vyžádaly 67 mrtvých, dalších 300 osob utrpělo zranění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jordánští policisté v ulicích Ammánu

Jordánští policisté v ulicích Ammánu | Foto: AFP

V Ammánu panují mimořádná bezpečnostní opatření. Od letiště, přes centrum města, až k okrajovým čtvrtím jordánské metropole. Všude je viditelná přítomnost policistů a vojáků. Teroristické útoky doslova otřásly Ammánem a celou zemí. Jordánci prožívají tragédii ženicha a nevěsty z hotelu Radisson, kterým exploze usmrtila oba otce. Na fotografii krátce před smrtí byli ještě šťastní.

Při rozhovorech s lidmi vyplývá, že se do budoucna obávají dalších útoků Al-Káidy. Situace v zemi je ale pod kontrolou. Jordánský král Abdaláh vyhlásil tři dny trvající státní smutek. V Ammánu a po celém Jordánsklu se konají demonstrace proti teroru, ke kterým vyzvali sms zprávami i mobilní operátoři v zemi.

Tento teroristický čin odsoudili političtí představitelé z různých zemí světa. K politikům se připojil také britský ministr zahraničí Jack Straw, který Jordánsku přislíbil pomoc v boji proti terorismu. "Jordánský smutek je i naším smutkem. Také já za vládu Velké Británie nabízím praktickou pomoc v jordánském boji proti terorismu," řekl Straw.

Jaromír Janev, Lubica Bergmanová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme