K atentátům v Káhiře se hlásí islámské organizace

Ke včerejším útokům v egyptské Káhiře se přihlásily hned dvě islámské organizace. Jednou z nich jsou Brigády mučedníka Abdalláha Azzáma, které stály i za loňským masakrem v letovisku Taba. Druhou skupinou jsou Egyptští mudžáhiddíni. Podle agentury Reuters ale vyjádření obou organizací nekoresponduje s výpověďmi svědků. Nejvyšší muslimští duchovní v zemi násilí ihned odsoudili. Atentáty si vyžádaly 10 zraněných, z toho 4 turisty - izraelský pár, Italku a Švéda. Sami útočníci se stali jedinými oběťmi svých činů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci hlídkují u káhirského muzea | Foto: ČTK/AP

Série útoků pravděpodobně proti zahraničním turistům otřásla v sobotu egyptskou metropolí Káhirou. První bomba explodovala na autobusové zastávce v blízkosti Egyptského muzea, které patří k turisticky nejnavštěvovanějším místům v Káhiře. Podle policie bombu nejspíš hodil útočník z nedalekého mostu u muzea a hotelu Ramses Hilton. Na místě zůstal jeden mrtvý a osm zraněných. Mezi zraněnými byli čtyři zahraniční turisté - Italka, dva Izraelci a Švéd.

Nedlouho poté zahájily dvě zahalené ženy palbu na turistický autobus opět v historické části na jihu města. Při útoku utrpěli dva lidé zranění. Podle egyptské policie pak jedna z atentátnic zastřelila druhou a následně postřelila sama sebe.

Podle českého velvyslance v Káhiře Jakuba Karfíka není mezi zraněnými žádný český občan. "Ale nadále, protože to je věc poměrně čerstvá, veškeré informace prověřujeme," doplnil. Tento měsíc jde v Egyptě již o druhý útok na zahraniční turisty. "Zda to znamená nějakou vlnu násilí v Egyptě, nelze v tuto chvíli říct. V každém případě se dá soudit, že to nejsou ojedinělé a individuální akce. V této chvíli je však příliš brzo spekulovat, kdo by za tím mohl být, jaká je to struktura," řekl v sobotu Karfík.

"Je to rozhodně něco, co by nás mělo v určitém smyslu znepokojovat. Zda to znamená nějakou velkou vlnu násilí v Egyptě, nelze v tuto chvíli říci a je pravděpodobné, že evropské bezpečnostní síly se budou snažit všechna možná rizika maximálně eliminovat," řekl český velvyslanec v Egyptě.

Káhira čelí nebezpečí útoků proti zahraničním turistům už léta. Při největším atentátu v roce 1997 v Luxoru zahynulo osmapadesát cizinců. Ve stejném roce dva extremisté zahájili palbu na zájezdový autobus zaparkovaný před Egyptským muzeem a připravili o život dvanáct lidí.

Denisa Novotná, Martina Hřibová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme