K atentátům v Káhiře se hlásí islámské organizace

Ke včerejším útokům v egyptské Káhiře se přihlásily hned dvě islámské organizace. Jednou z nich jsou Brigády mučedníka Abdalláha Azzáma, které stály i za loňským masakrem v letovisku Taba. Druhou skupinou jsou Egyptští mudžáhiddíni. Podle agentury Reuters ale vyjádření obou organizací nekoresponduje s výpověďmi svědků. Nejvyšší muslimští duchovní v zemi násilí ihned odsoudili. Atentáty si vyžádaly 10 zraněných, z toho 4 turisty - izraelský pár, Italku a Švéda. Sami útočníci se stali jedinými oběťmi svých činů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci hlídkují u káhirského muzea | Zdroj: ČTK

Série útoků pravděpodobně proti zahraničním turistům otřásla v sobotu egyptskou metropolí Káhirou. První bomba explodovala na autobusové zastávce v blízkosti Egyptského muzea, které patří k turisticky nejnavštěvovanějším místům v Káhiře. Podle policie bombu nejspíš hodil útočník z nedalekého mostu u muzea a hotelu Ramses Hilton. Na místě zůstal jeden mrtvý a osm zraněných. Mezi zraněnými byli čtyři zahraniční turisté - Italka, dva Izraelci a Švéd.

Nedlouho poté zahájily dvě zahalené ženy palbu na turistický autobus opět v historické části na jihu města. Při útoku utrpěli dva lidé zranění. Podle egyptské policie pak jedna z atentátnic zastřelila druhou a následně postřelila sama sebe.

Podle českého velvyslance v Káhiře Jakuba Karfíka není mezi zraněnými žádný český občan. "Ale nadále, protože to je věc poměrně čerstvá, veškeré informace prověřujeme," doplnil. Tento měsíc jde v Egyptě již o druhý útok na zahraniční turisty. "Zda to znamená nějakou vlnu násilí v Egyptě, nelze v tuto chvíli říct. V každém případě se dá soudit, že to nejsou ojedinělé a individuální akce. V této chvíli je však příliš brzo spekulovat, kdo by za tím mohl být, jaká je to struktura," řekl v sobotu Karfík.

"Je to rozhodně něco, co by nás mělo v určitém smyslu znepokojovat. Zda to znamená nějakou velkou vlnu násilí v Egyptě, nelze v tuto chvíli říci a je pravděpodobné, že evropské bezpečnostní síly se budou snažit všechna možná rizika maximálně eliminovat," řekl český velvyslanec v Egyptě.

Káhira čelí nebezpečí útoků proti zahraničním turistům už léta. Při největším atentátu v roce 1997 v Luxoru zahynulo osmapadesát cizinců. Ve stejném roce dva extremisté zahájili palbu na zájezdový autobus zaparkovaný před Egyptským muzeem a připravili o život dvanáct lidí.

Denisa Novotná, Martina Hřibová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme