K Azorským ostrovům se blíží hurikán Ophelia, v pondělí by měl zasáhnout Anglii a Irsko

Před hurikánem Ophelia, který doprovází silný vítr a déšť, varovaly v sobotu úřady na Azorských ostrovech. Portugalské souostroví by měl okraj hurikánu zasáhnout již v noci na neděli. Před komplikacemi i samotným živlem už varovaly také britské a irské úřady, kam by hurikán měl dorazit po víkendu. Do té doby by měl živel zeslábnout.

Londýn (Aktualizováno: 21:51 14. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Británii a Irsko by měl po víkendu zasáhnout hurikán Ophelia (ilustrační foto) | Foto: Jonathan Bachman | Zdroj: Reuters

Varování úřady vydaly pro sedm z devíti Azorských ostrovů, které leží v severní části Atlantského oceánu a na kterých žije asi 245 tisíc obyvatel. Vydatně by mělo pršet hlavně mezi 18:00 a půlnocí místního času (tj. sobota 20:00 a neděle 02:00 SELČ). Hurikán mezitím ještě stačil zesílit na třetí stupeň – na pětibodové stupnici.

Na některých místech by mohlo za hodinu spadnout až 40 milimetrů srážek a vítr by mohl dosáhnout rychlosti až 100 kilometrů v hodině, uvedli meteorologové.

Nejpostiženější budou ostrovy Sao Miguel a Santa Maria, které leží ve východní části souostroví. Ophelia se podle portugalských meteorologů Atlantikem přežene severovýchodním směrem ve vzdálenosti 150 kilometrů jižně od ostrova Santa Maria.

Po přechodu kolem Azorských ostrovů by se měl hurikán přesunout k Irsku. Ovlivnit by tak měl v následujících dnech i počasí na Britských ostrovech. Podle agentury AP se dá očekávat vítr o rychlosti až 80 kilometrů za hodinu s poryvy o rychlosti až 130 kilometrů za hodinu. Varování už meteorologové vydali na pondělí pro západoirská hrabství Galway, Mayo, Clare, Cork a Kerry.

Britští meteorologové varovali před komplikacemi, které v pondělí a v úterý způsobí hurikán Ophelia v Severním Irsku, ve Skotsku a v severní Anglii.

V současnosti Ophelia dosahuje druhého z pěti stupňů síly hurikánů. Vítr, který ji provází, dosahuje rychlosti téměř 155 kilometrů za hodinu. Podle americkéhoNárodního střediska pro hurikány (NHC) ale Ophelia v pondělí a úterý zeslábne.

„Očekává se, že Ophelia zasáhne britské ostrovy jako silný tropický cyklon s větrem o síle hurikánu,“ informovalo Miamské centrum hurikánů.

Shodou okolností uplyne v pondělí 30 let od Velké bouře, která v roce 1987 zabila v Británii dvě desítky lidí a skácela odhadem na 15 milionů stromů, upozornila agentura AP.

pla, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme